Hřib kovář: Modrající král s červenými rourkami už roste

Hřib kovář

Už jste vyrazili do lesa, případně někam na meze do přírody? Pokud ano, možná už jste narazili na jedny z prvních jarních hub hřibovitého charakteru. Ano, hřib kovář už se začíná objevovat v mnohých oblastech po celé naší zemi. Tato skvělá houba je některými nezkušenými houbaři opomíjena a nejednou se setkáme s tím, že je buď vytrhnutý ze země a vrácený na místo, nebo zkrátka roste i u cest a nikdo si ho nevšímá. Je to škoda, protože se jedná o skvělou houbu, jež si zaslouží pozornost! Kdy roste, kde se nachází a jak ji připravovat?

Kdy a kde roste?

Sezona začíná už v květnu! Záleží samozřejmě na počasí. Aktuálně už určitě rostou. Setkat se s tímto hřibem lze klidně až do listopadu. Především v létě mnohdy roste i tehdy, když ostatní hřiby v důsledku sucha v lese nejsou. A kde lze kováře najít? Především v jehličnatých a smíšených lesích. V trávě na mezích rostou spíše koloděje.

Hřib kovář

Jak kováře poznáme?

Vcelku jednoduše. Klobouk mívá vcelku sytě hnědý a rourky karmínově červené. Tvar klobouku bývá různý, tradičně se setkáme s kloboukem plochým, klenutým, ale i vypouklým. Třeň bývá soudkovitý až válcovitý. Na řezu dužnina poměrně silně modrá, a to během několika vteřin. Zaměnit si tuto houbu s ostatními lze. Tradičně se může člověk splést a posbírat koloděje, které ale mají světlejší klobouk a jejich rourky nejsou sytě rudé. Koloděj je ale také jedlý. Možná záměna je i s hřibem kříštěm, nicméně ten má bílý povrch klobouku a žluté rourky. Představuje spíše vzácnost. Jedovatý ovšem je.

Hřib kovář

Pořádně poduste…

Připravit si kováře lze na mnoho různých způsobů. Doporučuje se ale tyto hřiby pořádně podusit, jelikož jsou za syrova mírně jedovaté. Chuť je příjemná, ne příliš výrazná. Pokud kováře najdete, tak nejspíše nebudou tyto houby plesnivé ani červivé. Dokážou totiž těmto neduhům do značné míry odolat. Pravda je ale ta, že už jsme se mnohdy s červivými třeni setkali. Diskutabilní je sušení kovářů. Obecně se nedoporučuje, my jsme nesušili. Mnozí houbaři tak ale činí.

Hřib kovář

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.