Elegantní krásky aneb Jak na uložení jiřin na zimu a předejití možným problémům

jiřiny

Jiřiny patří mezi oblíbené a nenáročné rostliny, které zdobí zahradu i na podzim. Před příchodem silnějších mrazů je nezbytné je zazimovat neboli uložit na zimu. Jak na to, abyste předešli případným problémům?

Oblíbené jiřiny jsou krásnou dekorací na každé zahradě. Nenáročné rostliny mající hlízovité kořeny. Ty však nesmí namrznout. Kdy vyrýt jiřiny? Jak je uložit na zimu?

Jednoduchý postup a vhodná doba pro sklizeň

Jiřiny by se měly vyrýt ihned po prvních přízemních mrazících, které spálí nadzemní část rostlin. Pokud se stane, že zkrátka udeří silnější mráz, ani tak není nic ztraceno, zejména v případě, že záhony mulčujete a půdu chráníte před náhlým promrznutím.

Na vyrytí jiřin je ideální, když není půda příliš mokrá, aby se z nich dala odstranit hlína. Hlízy opatrně vyjměte ze země. Nejlépe silnými vidlemi, aby se zemina snadno rozdrolila. Rýčem byste mohli poškodit rostlinu. Jiřiny jsou křehké a s hlízami se nesmí manipulovat silou. Snadno se totiž poraní a odlomí. Po vyjmutí je očistěte od zbytků hlíny a uložte na 1 či 2 týdny na místo, které je vzdušné, suché a chráněné před mrazem. Takto mírně „zasušené“ hlízy uložte na chladné místo do směsi rašeliny a písku či jenom do písku.

Možnost uložení a uchování jiřin přes zimu

Další variantou v rámci uchování jiřin na zimu je jejich volné uložení na zelinářské lísky a překrytí novinovým papírem. Papír je možné mezi hlízy různě namačkat, aby se v nich udržela mírná vzdušná vlhkost. Jde o to, že při tomto způsobu uložení je riziko, že hlízy příliš vyschnou. Tomu lze předejít pravidelnou kontrolou, eventuálně i mírným navlhčením. Díky tomu je lze udržet v dobré kondici až do jara.

jiřina

Foto: Pixabay

Problémy při přezimování aneb hlízy hnijí či plesniví

Příčinou toho, že hlízy hnijí, je buď příliš mokrý substrát, ve kterém jsou uloženy či to, že jste rostliny přes rok příliš hnojili. Proto poslední hnojení jiřin provádějte vždy na konci června, nejdéle však na konci srpna. Díky tomu hlízy budou mít dost času se stáhnout samy do sebe. Příliš hnojené hlízy snáze při přezimování podléhají zkáze.

Pokud hlízy plesniví, tak zkuste první pomoc. Poškozenou a špatnou část hlízy odkrojte ostrým nožem a místo řezu zasypte práškem z dřevěného uhlí, místo nechte proschnout. Hlíza by se měla tímto zacelit a místo zaschnout a na jaře opět normálně růst.

Zdroj: ireceptar.cz, prima-receptar.cz

Náhledové foto: Pixabay