Duhovnice: Zahradní superstar, o které se (zatím) moc nemluví!

Duhovnice

Duhovnice v klidu čeká na letní žár, aby mohla vaši zábavu rozzářit mnohými barvami – podobně jako ohňostroj! Pokud i vy patříte mezi ty, kteří hledají do své zahrady něco originálního, zbystřete. Práve duhovnice (Ixia) může být tím pravým ořechovým pro vás. Kde má svůj domov? V Jižní Africe. To vám napoví, že byste jí měli dopřát hodně sluníčka. Patří do rodiny kosatců, takže noblesu má v genech. Čím ji potěšíte? Teplo, světlo, lehká půda… a sem tam nějaká zálivka! Za tu trochu péče rozhodně stojí!

Nenápadná s wow efektem

Mohlo by se zdát, že se jedná o nějakou obyčejnou květinu – tenké stonky, úzké listy. Ale když přijde její čas a vykvete, promění se v hvězdu vaší zahrady! Upoutá na sebe pozornost. Každý květ se skládá ze šesti okvětních lístků a vypadá jako malá hvězdička. A barvy? Od sněhově bílé přes různé odstíny žluté až po purpurovou. A kontrastní střed některých z nich může být jen třešničkou na závěr. Jak docílit co nejkrásnějších světů? Dopřejte jim co nejvíce přímých slunečních paprsků!

Duhovnice
Foto: Pixabay

Duhovnice patří na záhon i na balkon

Kde můžete pěstovat duhovnici? Tam, kde se vám to nejvíce hodí. Zazáří na balkoně, záhonu nebo terase. Mějte na paměti její výšku – ta totiž může dosáhnout 60 až 80 cm, tak ať má dostatek prostoru. Jak dlouho bude kvést? Od června asi do začátku července, čili zhruba jeden měsíc. A když se jí nebudete jen kochat, ale pomůžete jí odstranit odkvetlé květy, může vás potěšit ještě další vlnou svých nádherných květů!

Slunce a zase slunce

Hledáte recept na spokojenou duhovnici? Odpovědí je co nejvíce sluníčka! Pokud bude slunečního záření málo, rostlina vám nevykvete – nebo neposkytne takovou show, jakou by mohla. Vyberte pro ni tedy co možná nejsvětlejší a nejteplejší místo na vaší zahradě. A zemina? Ta musí být lehká a dobře propustná, protože to, co vám duhovnice rozhodně tolerovat nebude, je stojící voda.

Duhovnice sázejte na přelomu dubna a května

Čas na výsadbu? Ideálně na konci dubna nebo začátku května. Pokud jí chcete dopřát rychlejší kvetení, namočte ji na chvíli do vody. Na zálivku opatrně, zejména cibulky by mohly začít hnít. Avšak také dospělé rostliny si na vodu moc nepotrpí. V tomto případě tedy platí, že méně je více. Kdy tedy zalévat? Až je půda opravdu suchá. S vodou tedy šetřete, zato každé dva týdny můžete přidat vícesložkové hnojivo. Poprvé je na ně čas, když listy dorostou délky asi 5 cm.

Po sezóně ji nenechte na pospas zimě

Duhovnice zimu v zemi pravděpodobně nepřečká (ledaže by byla opravdu teplá zima – ale to riskovat asi nechcete). To znamená jediné: po sezóně vykopat! Jakmile začnou listy žloutnout, cibulky opatrně vykopejte, otřeste zeminu a uložte do papírového pytlíku nebo pilin na chladné a suché místo. Když pěstujete v květináči, stačí rostlinu přenést dovnitř, kde je chladno a sucho.

Zdroje info:

https://kobieta.interia.pl/porady/news-ten-kwiat-to-ogrodowa-sensacja-latem-rozkreca-spektakl-ktore,nId,21400191

https://www.jahodarnabrozany.cz/clanky-2/duhovnice-prozari-vasi-zahradku-barvami—zjistete–jak-na-jejich-pestovani/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!