Drcený beton je možné použít jako mulč. Má to ale i své nevýhody

Beton

Mulč je skvělý pro rostliny, a to hned z několika důvodů: potlačuje růst plevele, pomáhá zachovat vlhkost v půdě, zabraňuje teplotním výkyvům, zabraňuje erozi půdy a někdy může i dobře vypadat. Navíc na něj můžeme použít nejrůznější materiály, které už máme doma. Včetně drceného betonu. Ano, i tento můžete použít k mulčování rostlin. Nepatří mezi organické materiály a aplikujeme jej okolo rostliny s odstupem asi 5 cm od její základny. Vrstva může být tlustá 2,5 až 5 cm.

Mulč z drceného betonu funguje

Mezi základní výhody betonového mulče patří to, že je levný (obvykle jej jako mulč využijeme tehdy, když zbude v důsledku rekonstrukce) a navíc plní hned několik funkcí, které od mulče očekáváme:

  • Udržuje vlhkost v půdě – díky tomu můžete snížit frekvenci zavlažování rostlin.
  • Potlačuje růst plevele – ztěžuje plevelu jeho volný růst, plevel tak budete muset vytrhávat méně často.
  • Pěkný vzhled – aby beton fungoval, měl by být nadrcen na přibližně stejně velké kousky. Ty mohou v zahradě vypadat velmi dobře. Jejich výhodou je také to, že vlivem deště neztrácí svou barvu. Je dostatečně těžký, takže jej odfoukne jen silný vítr.
  • Brání proti teplotním výkyvům – beton izoluje půdu od vnějšího chladu, takže při náhlém poklesu teploty vzduchu se teplota půdy snižuje pomaleji. Kořeny rostlin jsou proto ve větším bezpečí.

Beton

Foto: Pixabay

Nevýhody betonového mulče

Každá mince má dvě strany, a tak je třeba uvést také to, jaké jsou nevýhody tohoto druhu mulče:

  • Zhutnění půdy – beton je poměrně těžký materiál, který svou hmotností může na půdu vyvíjet tlak. Díky tomu ji zhutňuje, takže se zhoršuje příjem vody i živin. Taktéž může dojít k narušení vývoje kořenů rostliny.
  • Zachycuje listí a další nečistoty – což nemusí vypadat pěkně. Odstraňování drobnějších listů pak může být poměrně obtížné a časově náročné.
  • Potíže o odstraňováním – betonový mulč se může snadno smíchat se zeminou, takže jeho odstraňování může být velmi náročné. Navíc se i větší kousky mohou časem rozpadat.
  • Nedostatek živin – zatímco organické mulče svým rozpadem obohacují půdu, betonový mulč patří mezi neorganický. Ten neobohacuje půdu o živiny.

Betonový mulč se vyplatí použít

Pokud jej máte k dispozici, můžete jej pro své rostliny využít. Abyste minimalizovali jeho nevýhody, doporučujeme jej smíchat s nějakým druhem organického mulče, jako jsou například dřevěné štěpky. Podle toho, jak jsou betonové kousky velké, mohou poskytovat někdy i příliš velké mezery, které dovolí růst plevelu lépe, než kdybychom rostlinu „přikryli“ jiným druhem mulče. Abyste zabránili smíchání zeminy a betonové drti, můžete pod mulč použít zahradnickou tkaninu.

Zdroje info:

https://flourishingplants.com/using-crushed-concrete-as-mulch/

https://braytopsoilandgravel.com/3-ways-to-use-crushed-concrete-in-your-landscaping/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!