Domácí měsíčková mast je lékem na různé kožní problémy

Měsíček lékařský: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Měsíček lékařský patří mezi oblíbené bylinky. Velice známá je zejména měsíčková mast, kterou používaly již naše babičky na nejrůznější kožní problémy. Měsíček je skutečně známý tím, že dokáže podpořit hojení jakýchkoli kožních neduhů, a jeho účinnost je téměř zázračná. Pokud si pěstujete měsíček lékařský na své zahradě, můžete si měsíčkovou mast vyrobit snadno doma. Pokud nemáte své vlastní měsíčkové květy, můžete použít i sušené, které jsou dostupné ke koupi.

Na co se dá měsíčková mast použít?

Měsíček lékařský je součástí celé řady kosmetických výrobků – nejen krémů, ale také balzámů na rty, mastí na dětské opruzeniny, krémy na ruce a nohy a další. A všechno tohle si můžete připravit i domácí, chcete-li. Měsíček je vhodný na kožní problémy, protože má hojivé účinky, ale také ke zjemnění a zvláčnění pokožky. Používat jej tedy můžete nejen v případě problémů, ale také chcete-li těmto problémům předcházet.

Měsíčková mast: Zdroj obrázku Pixabay.com

Podle našich babiček

Dnes už jsou dostupné recepty na měsíčkové masti z kokosového oleje či bambuckého másla. Avšak naše babičky si měsíčkovou mast připravovaly ze suroviny, která byla a dodnes je mnohem dostupnější. Tou je vepřové sádlo. Na dvě hrsti sušeného měsíčku lékařského (používáme pouze okvětní lístky) budeme potřebovat 250 g vepřového sádla. Vepřové sádlo rozpustíme a přidáme do něj měsíček lékařský. Jakmile je sádlo horké, odstavíme ho a necháme i s měsíčkem odstát – nejlépe přes noc. Druhý den směs zahřejeme, aby byla tekutá, a přecedíme přes sítko nebo plátýnko. Z květů se snažíme vymačkat co nejvíce. Scezenou tekutinu už umístíme do čistých kelímků od krému a dle potřeby užíváme.

Měsíček lékařský: Zdroj obrázku Pixabay.com

Modernější metoda přípravy

Zatímco na předchozí metodu jste potřebovali jen okvětní listy měsíčku a sádlo, nyní toho budeme potřebovat o trochu více:

  • 200 ml olivového oleje (co nejvyšší možné kvality),
  • 40 ml včelího vosku,
  • 2 hrsti sušených okvětních lístků měsíčku lékařského.

Okvětní lístky zalejeme olivovým olejem a necháme dva týdny odstát. Poté jej přecedíme a zahříváme spolu se včelím voskem. Olej se nesmí škvařit, udržujte jej jen horký. Proveďte test hustoty – kápněte směs na talířek a nechte ztuhnout. Je-li potřeba zahustit, přidejte včelí vosk. Pro naředění přidejte olivový olej. Poté přelijeme do nádoby, ze které budeme užívat a necháme ztuhnout.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!