Domácí kombucha: využijte sílu přírody ve vlastním zdravém nápoji

Kombucha

Kombucha je oblíbený šumivý čajový nápoj, který je ale poměrně drahý, pokud si jej kupujete. Výroba domácí kombuchy je ale poměrně jednoduchý proces a může vám ušetřit dost peněz. Kombucha je kvašený nápoj, který je vyroben ze sladkého a silného čaje a mateční „houby“ kombuchy (nejedná se o houbu jako takovou, ale o symbiotickou kulturu bakterií a kvasinek; je to světle hnědá, neprůhledná látka, která má hustou a gumovitou strukturu). Důležitou složkou je také cukr, kterým se kvasinky živí.

Jak získat mateční „houbu“ kombuchy?

Tato kultura se dá získat různými způsoby. Zajděte do obchodu se zdravou výživou nebo si tuto mateční houbu kupte online. Existují také stránky na FB, na kterých je možné tuto kulturu pořídit. Pokud znáte někoho, kdo vaří kombuchu, možná se s vámi o tuto „houbu“ rozdělí. Můžete si ji totiž pěstovat i sami. Tento organismus je ale potřeba udržovat naživu a můžete jej pak mít už napořád.

Jaký čaj použít?

Tradičně se k výrobě kombuchy používá kvalitní černý nebo zelený čaj. Investujte do kvalitního sypaného čaje, rozhodně nepoužívejte klasické pytlíkové varianty zeleného či černého čaje, které můžete najít v supermarketech. Cukr lze použít klasický cukr krystal, kvasinky se jím živí, takže je potřebný. Na konci kvašení už ho v nápoji stejně moc nezbude.

Co budeme potřebovat na výrobu kombuchy?

Pořiďte si větší skleněnou nádobu – vystačíte si například s velkou pětilitrovou sklenicí na okurky nebo i jinou skleněnou nádobou. Jediná podmínka je, aby tato nádoba byla sterilovaná. Dále budete potřebovat dřevěnou vařečku, která bude určená pouze na výrobu tohoto nápoje. Nepoužívejte kovové předměty na míchání. Mějte čisté ruce a zamezte zanesení chemikálií do nápoje. Dále už budete potřebovat jen gázu, mušelín nebo nějaké plátýnko a gumičku.

Kombucha - příprava

Kombucha: Zdroj obrázku Pixabay.com

Jaké ingredience jsou potřebné k výrobě kombuchy?

Níže uvádíme ingredience na 1 l nápoje. Pokud máte například 3,5 litrovou nádobu, vynásobte množství surovin 3,5. Budeme potřebovat:

  • 90 g cukru krystal,
  • mateční kombuchu (nebo 3-5 dceřiných),
  • 100 ml hotového kombuchového nápoje nebo nálev, ve kterém jste si koupili mateční kombuchu,
  • 1 lžička černého nebo zeleného sypaného čaje.

Příprava čaje

Čaj je základem tohoto receptu. Připravte ho tak, že jednu lžičku sypaného čaje zalijete litrem horké vody. Nechte vylouhovat  (7-10 minut v závislosti na zvoleném čaji) a poté slijte do připravené skleněné nádoby. Oslaďte cukrem a dobře promíchejte, aby se rozpustil. Poté nechte vychladit na pokojovou teplotu. Maximální teplota, kterou čaj může mít pro další zpracování je 35 °C.

Přidejte kombuchu

Do vychlazeného čaje už můžete již přidat mateční (nebo dceřiné) kombuchy a kombuchový nápoj nebo nálev. Takto připravený nápoj promíchejte, uzavřete jej pomocí plátýnka a gumičky a dejte na místo, kde bude teplota kolem 25 °C. Nádoba by měla být chráněna před přímými slunečními paprsky. Po 6 až 10 dnech bude hotovo. Nenechte nápoj zrát příliš dlouho, ztratila by se z něj veškerá sladkost a zůstal by vám kombuchový ocet. Hotovou kombuchu stočte do skleněných lahví s pevným uzávěrem a uchovávejte v lednici.

Kombucha: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!