Dlužicha: rostlina s nádhernými listy vhodná i do stínu

Dlužicha

Dlužicha neboli Heuchera má jednu velkou výhodu: miluje stín. Pochází z lesů Severní Ameriky. V současné době ji považujeme za okrasnou rostlinu, která dokáže naši zahradu prozářit různými barvami. Její listy totiž mohou být červené, fialové, zelené nebo dokonce stříbrné. V létě se můžete navíc těšit z nádherných květů.

Umístění dlužichy

Dlužicha miluje stín (jen velmi málo druhů této rostliny si přeje jiné podmínky) a vlhkost – nicméně půda by měla být dobře propustná. Trocha slunce ale některým druhům prospěje, takže je potřeba se předem informovat.  Výsadba může probíhat od května do září. Před nákupem sazeniček zkontrolujte, zda vypadají zdravě a neobsahují nějaké škůdce.

Dlužicha

Foto: Pixabay

Péče o dlužichy

Rostliny by rozhodně neměly být na přímém slunci. Ty, které pěstujete v květináči je zapotřebí zalévat častěji  – je ale dobré, když má květináč drenážní otvory a ve spodní části také drenážní vrstvu (hrubý štěrk, kamínky, keramzit…). Vlhkost je dobré, ale přemokření rostlina nemá ráda. V létě rostlinu přihnojujte hnojivem, které se prodává na rajčata. Na podzim odstraňte staré listy. Po asi pěti letech můžete rostlinu omladit tak, že z ní oddělíte několik částí – ty pak lze zasadit na jiném místě. Takto se rostlina také množí.

Dlužicha v zimě

Vzhledem k tomu, že tato rostlina má mělké kořeny, může ji mráz snadno poškodit. Proto je dobré na podzim rostlinu „přikrýt“ silnou vrstvou mulče, který ji ochrání.

Škůdci napadající rostlinu

Největším nepřítelem dlužichy je malý brouček z čeledi nosatcovitý. Jedná se o lalokonosce rýhovaného a jeho larvy, které si pochutnávají na kořenech velkého množství rostlin. Dospělí jedinci okusují listy rostliny. Je vhodné své rostliny pravidelně kontrolovat – jemně je zatahejte za listy. Pokud se snadno uvolní, zřejmě máte problém s tímto škůdcem. V takovém případě bude potřeba rostlinu zcela přesadit – vyjměte ji z nádoby, očistěte od půdy a odstraňte všechny larvy, které najdete. Kořeny omyjte a odstraňte všechny stopy vajec a larev. Znovu je zasaďte. Na povrch půdy můžete dát vrstvu štěrku, která zabrání lalokonosci klást vajíčka do půdy.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-heucheras/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!