rybiz-kvet2

Kvetou vám na zahradě rybízy? Máte jedinečnou šanci zvýšit jejich plodnost

Máte-li rybízové keře správně ošetřené a vysazené na ideálním místě, neměl by být s velikostí jejich úrody žádný problém. A na jaře to tak opravdu vypadá. Keře jsou totiž doslova obsypané hrozny nenápadných květů.

O to větší zklamání však ovšem přichází v létě. Tam, kde byla na jaře hojnost hroznů, se totiž skví jen tu a tam zralá bobulka. A kde se stala chyba? Pokud jste u rybízu nepodcenili zálivku, pak budete pravděpodobně čelit problému s nedostatkem opylovačů. To se týká především černého rybízu, jež je částečně cizosprašný.

Hmyzu v zahradách ubývá a na úrodě se to projevuje

Přiznejme si to. Naše zahrady jsou všechno, jen ne rozmanité. Mezi tújemi a trávníkem sestřiženým po anglicku se zkrátka příliš mnoho hmyzu neuchytí. A to je opravdu špatně. Nedivte se proto, že se k vám včely nebo zemní vosičky právě nehrnou v tom krátkém jarním okamžiku, kdy jim zrovna něco k snědku nabídnete.

Foto: Pixabay

A jak to změnit? Dejte jim najevo, že na ně u vás čeká něco dobrého. Pomůže vám v tom docela obyčejný med. Chtějte však ten od místních včelařů, který obsahuje známé pyly. Prospívá nejenom alergikům, ale také právě místnímu hmyzímu družstvu.

Zkuste jednoduše rozmíchat med s vodou

Stačí vzít lžíci zlatého zázraku a rozmíchat ji v jednom litru vody. A co dál? Tuto směs nalijte do postřikovačů a keře s ní pořádně skropte. Vytváříte tím jakousi sladkou pozvánku, která pomůže včely a jim příbuzné nasměrovat právě k vašim rybízům. Podle potřeby opakujte až do chvíle, kdy keře definitně odkvetou (a také pokaždé, když vám postřik smyje déšť). Budete tak mít jistotu, že opylovači z širokého i dalekého okolí vaši zahradu rozhodně nepřehlédnou.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/zdravy-chutny-pekny-rybiz-by-nemel-na-zahradce-chybet.html

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *