Chyby při pěstování kedluben: Nevhodné stanoviště, teplota, špatná hloubka při sázení

kedlubny

Každá zelenina je nejchutnější a nejlepší ihned po utržení nebo vytažení z půdy. Pro kedlubny to platí dvojnásob. Jak vypěstovat šťavnaté kedlubny? Kterých chyb se vyvarovat?

Kedlubny patří mezi jednu z prvních zelenin, kterou lze nejen zasadit, ale také konzumovat. Pěstování je možné na zahradě na záhonu, ale také klidně na balkonu či zkrátka v nádobě. Jde o chutnou a šťavnatou zeleninu, pokud nezačne dřevnatět. Tomu lze snadno předejít. Na co si dát pozor? Kterých nejčastějších chyb se vyvarovat?

Chyba při volbě stanoviště

Zásadním faktorem je volba správného stanoviště. Hlavní roli hraje teplota a voda. I když lze kedlubny dobře předpěstovat a zasadit ven či do chráněného záhonu, tak velmi nízké teploty ze začátku a velmi vysoké na konci jsou problém. Abyste měli kedlubny šťavnaté, musí růst poměrně rychle. Není nutné vynaložit nadměrné úsilí v udržení optimální teploty při pěstování, ale je dobré se snažit eliminovat extrémy. Proto je nutné, abyste dobře promysleli místo, kam kedlubny zasadíte.

Problém se špatně zvolenou hloubkou

Velkou a častou chybou při sázení kedluben je hloubka zasazení. Zde platí, že není třeba víc než stejná hloubka jako při předpěstování. Sázení do větší hloubky je zásadně špatně. Pokud zasadíte mělce, pak se s tím rostlina zdárně popere, případně polehne. I když to tak nemusí na první pohled vypadat, ale kedlubna potřebuje dost prostoru k tomu, aby mohla dobře růst. Pokud budete vysazovat blízko u sebe, tj. blíže než 25×25 cm, tak se může stát, že živiny pro omezený kořenový systém nevystačí. Rostlina bude díky tomu strádat. Pak nelze ani čekat uspokojivý výsledek.

Jak na žloutnoucí listy

Problém bývají žloutnoucí listy. Zkrátka se někdy klimatické podmínky sejdou nešťastně, že starší listy kedlubny začnou být napadány infekcemi z vlhka, začnou žloutnout a odumírat. Jakmile objevíte spodní žloutnoucí listy, tak je odeberte, aby se případná infekce nešířila dál.

kedlubna

Foto: Pixabay

Ochrana před škůdci

V průběhu růstu je třeba chránit rostliny před škůdci. Určitě je vhodné chránit kedlubny síťkou či netkanou textilií, ale i tak je třeba pravidelně kontrolovat. však i pod sítí s poměrně velkými oky vzniká jiné mikroklima. Je to však zpravidla vhodné, neboť zelenina dobře roste a má i dostatek vláhy. Nicméně i větrání je nutné. Je dobré na to myslet už při instalaci sítě či textilie. Pak vám kedlubny porostou k vaší radosti a spokojenosti.

Zdroj: ireceptar.cz, jakpestovat.cz

Náhledové foto: Pixabay