Černý rybíz: nenáročná součást vaší ovocné zahrady… a vaší lékárničky

Černý rybíz

Velmi oblíbený ovocným keříkem je právě černý rybíz. Jeho plody jsou skvělé pro přípravu nejrůznějších výrobků od marmelád až po osvěžující sirupy. Jíst se dají i syrové. Obsahují velké množství vitamínů, zejména vitamínu A a vitamínu C (kterého mají více, než citrusy). Vzhledem k nenáročnosti pěstování ji mohou pěstovat i ti, kteří s ovocnou zahradou teprve začínají. Stačí dodržet jen několik málo podmínek.

Slunce a chráněné místo

Všechno, co rybíz pro svůj růst potřebuje, je dostatek slunce a místo chráněné před větrem. Ideální je kyselá půda, která dobře propouští vodu. Není nutné černý rybíz zalévat pravidelně, pouze v období sucha je nutná hojná zálivka. Čas od času se vyplatí zbavit rybíz suchých a starých větví – k tomu slouží prořezávání na konci podzimu nebo brzy na jaře. První rok po výsadbě chraňte černý rybíz před mrazem (mulčováním). Zavedený a zdravý keř je již zcela mrazuvzdorný.

Druhy rybízu

Foto: Pixabay

Nutriční obsah černého rybízu

Za poměrně málo péče se vám černý rybíz dokáže odvděčit velkým množstvím plodů: malých černých kuliček. Ty jsou zdrojem vitamínu C a A, draslíku, hořčíku, železa a vápníku. Ze všech druhů rybízu (bílý, červený, černý) obsahuje právě ten černý nejvíce antioxidantů. Antokyany jsou důvodem jejich tmavého zbarvení a spolu s dalšími antioxidanty (rutin a kvercetin) tvoří silnou skupinu, která nás dokáže ochránit před infekcemi a zvýší imunitu našeho těla. Antioxidanty mají dále protizánětlivé účinky.

Listy černého rybízu

Také listy černého rybízu mají co nabídnout. Můžete je použít stejným způsobem, jako je kdysi používaly naše babičky, které ještě neměly přístup k tak rozsáhlým farmakologickým výrobkům, jako máme dnes my. Listy černého rybízu se používaly ve formě obkladů na otoky nohou nebo pro rychlejší léčbu ran. Pokud vás na zahradě poštípou komáři či jiný hmyz, můžete ulomit list černého rybízu a potřít s ním postižené místo. Ihned pocítíte úlevu.

Infúze listů rybízu

Použít můžete jak čerstvé, tak také sušené listy černého rybízu. 1 polévkovou lžíci zalijte 200 ml vroucí vody a nechte 10 minut odstát. Poté vypijte. Dosáhnete tím lepšího trávení. Infuze je prospěšná také na průjmy, problémy s močovým měchýřem, žaludeční neurózy i problémy s játry.

Listy rybízu proti škůdcům

Pokud vás trápí hraboši na vaší zahradě, můžete se s nimi vypořádat prostřednictvím rybízových listů. Ty stačí ulomit a vložit do tunelů, které si tento škůdce vytvořil. Vůně černého rybízu je pro hraboše velmi nepříjemná, a tak změní své místo pobytu.

K nakládané zelenině

Existují lidé, kteří listy černého rybízu používají do domácích nakládaných zeleninových produktů. Obzvláště vhodné jsou pro okurky nebo také k rajčatům. Dodají jim zajímavou vůni a aroma.

Zdroj: https://porady.interia.pl/ogrody/news-czarna-porzeczka-wymagania-uprawa-wlasciwosci,nId,4907249

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!