Hnojení malin nezanedbávejte ani v červenci, odmění se vám bohatou úrodou

Také milujete maliny? Pak určitě chcete, aby vám vydatně plodily co nejdéle to půjde. A i když to tak nevypadá, péče o ně není vůbec složitá. Jen nesmíte zapomínat na jejich správné hnojení, které by mělo probíhat po celou vegetační sezónu.

Pokud začínáte s hnojením malin na počátku sezóny, soustřeďte se na hnojiva s obsahem dusíku. Ten totiž potřebují pro svůj úspěšný start. Ovšem později se jeho potřeba spíše snižuje. Ale naštěstí není vždy nutné spoléhat na hnojiva z obchodů.

Místo chemie můžete použít dřevěný popel

Pokud na zahradě často grilujete, máte o zdroj živin postaráno. Ostružiník maliník (Rubus idaeus) potřebuje zejména draslík a fosfor, což dostane díky hnojení popelem. Ten můžete jen zapracovat do půdy, v takovém případě budete potřebovat 100 gramů popela na jeden metr čtvereční obdělávaného záhonu. Mnohem účinnější je však výluh.

Maliny

Ostružiník maliník (Rubus idaeus) Foto: Pixabay

Tekuté hnojivo na maliny z dřevěného popela

Hnojení popelem je jednoduché. Vezměte jedno kilo popela a zalijte ho třemi lity vody. A nic dalšího už není třeba. Teď jen počkejte 1-3 dny, aby se do vody vylouhovaly všechny cenné látky. Nakonec hnojivo přeceďte a máte hotovo. Maliny stačí tímto prostředkem zalít 1-2x do měsíce.

Pomoci může i slepičí trus

Pokud hledáte ideální hnojivo pro maliny a ostružiny, vezměte si k ruce trus od slepic. Může jít klidně o ten granulovaný, pokud nemáte čerstvý. Čerstvé kuřince je ovšem nutné na dva týdny zalít vodou a poté naředit v poměru 1:10. Tato koncentrace bude pro maliny ideální. Díky tomuto hnojivu budou plné vitamínu B, C a A, ale také zinku a hořčíku.

Ostružiník maliník (Rubus idaeus) Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.ctidoma.cz/zdravi/2017-07-08-kouzelne-maliny-jejich-ucinky-znate-32646, https://celltheraclinic.cz/10-duvodu-proc-bychom-meli-jist-maliny/

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)