Sadec konopáč: Čas sadce konopáče se už blíží. Naučte se, jak jeho léčivé účinky využít opravdu na maximum

Sadec konopáč (Eupatorium cannabinum L.) patří podle botanického členění do čeledi hvězdicovitých (Asteraceae´) a v lékárnách našich babiček měl nezastupitelné místo. Na co všechno se hodil?

Možnosti jeho využití jsou opravdu široké. Zvyšuje chuť k jídlu a léčí především zánět žlučníku a žlučové kameny a odstraňuje zažívací potíže. Dále pak léčí revmatické poruchy, má antivirové vlastnosti a působí jako laxativum i diuretikum.

Čaj z konopáče na nachlazení

V šálku vroucí vody necháme deset minut louhovat dva gramy sušené byliny. Pijeme třikrát denně.

Měli byste vědět: samotný sadec chutná poměrně hořce, nebojte se proto osladit si čaj třeba medem nebo jiným přírodním sladidlem. Z téhož důvodu obvykle není doporučen dětem, pro ty lze najít mnohem vhodnější druhy bylin.

Foto: Pixabay

Macerát z kořene sadce

Čerstvé kořeny vaříme osm hodin ve vodě v poměru 1: 1. Připravený macerát lze zmrazit (doporučujeme výrobník na led) nebo konzervovat alkoholem o koncentraci 40% v poměru 1: 1. užíváme 3x denně 10 ml (nebo 5 ml mrazeného macerátu) při silném nachlazení či při potížích se žlučníkem, žaludkem, střevy nebo při nemocech ženských pohlavních orgánů.

Odvar ze sadce konopáče

Vezmeme 6-10 gramů čerstvé byliny a vaříme ve dvou sklenicích vody po dobu 20 minut. Rozdělíme na tři dávky a vypijeme během jednoho dne. Odvar příznivě působí při nachlazení, potížích s imunitou a pomáhá i s pročištěním organismu a boji proti zánětům.

Měli byste vědět: Přípravky se sadce konopáče neužívejte déle než jeden měsíc, poté je třeba bylinu nejméně na 14 dní vysadit. Neustoupí-li akutní obtíže do 5-7 dnů, vyhledejte raději lékaře a o dalším postupu se poraďte s ním.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Sadec_konop%C3%A1%C4%8D

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)