Čas na čištění zahradního bazénu se blíží: Jaké základní úkony je třeba řešit

Bazén

Zima se už snad pomalu chýlí ke svému konci. Nastává čas řešit různé venkovní úkony, které jsou jakousi nezbytností. Typické je třeba starání se o vlastní bazén. Vždyť uvést ho opět po zimě do provozu nebývá vůbec jednoduché. Především moderní zapuštěné bazény vyžadují poměrně složitou péči. Pojďme se tedy podívat mnohem podrobněji na to, jaké základní úkony je zapotřebí řešit.

Dokonalé vyčištění celého bazénu

V první řadě je zapotřebí bazén kompletně vyčistit. U většiny bazénů se nejprve vypustí voda a následně se můžete pustit do drhnutí. Skvělým pomocníkem vám bude bezesporu vysokotlaký čistič. Stěny plechových, laminátových nebo jiných bazénů se tlakem vody bez problémů zbaví nejrůznějších usazenin a nečistot. Jen pozor na některé bazénové fólie, jež by nemusely tlak vody vydržet. U většiny by ale neměl nastat problém. Pokud chcete být opravdu precizní, vyplatí se přečíst návod na čištění a dezinfekci vody v bazénu.

Dokoupení a výměna zničených součástí bazénu

Dobře si prohlédněte celý bazén a jeho součásti. někdy může být po zimě poničený. Nemáte-li ho zakrytý, nikdy nevíte, zdali vám něco neponičí třeba takovou fólii. U kulatých bazénů dochází k poškození krytu skimmeru, který má tendenci vlivem větru odletět. Kousek se často uštípne. Nezapomeňte se také podívat na filtraci, respektive vyměnit písek v ní. Minimálně jednou za sezonu se jedná o nezbytnost.

BazénFoto: Radek Štěpán

Jakou bazénovou chemii volit?

Používali jste minulý rok klasickou chlorovou chemii a letos byste chtěli vyzkoušet třeba tu na bázi aktivního kyslíku? Proč ne? Bezchlorová chemie nedráždí oči ani sliznice a nepoškodí ani samotný bazén. Počítat můžete i s poněkud nižším dávkováním. Jen je třeba myslet na trochu vyšší cenu této chemie. Vyzkoušet se určitě vyplatí. Konkrétní použití a dávkování bezchlorové bazénové chemie zjistíte v návodu na čištění a dezinfekci vody v bazénu.

Nezapomínejte na kontrolu příslušenství

Především jednoduchý bazénový vysavač se štětinkami bývá často poškozený a štětinky z plastu ztrácí na kvalitě. Postupně se lámou. Stejně tak je dobré myslet také na solární fólii, jež má také jistou životnost. Zkontrolujte i všechny spoje a hadice. Více užitečných návodů na čištění a úklid najdete v magazínu JakČistit.cz.

Náhledové foto: Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.