Bylinky pěstované doma po celý rok: čerstvé můžete mít i v zimě

bazalka

Bylinky jsou obvykle nenáročné na pěstování. Ochutí pokrm a navíc je můžete pěstovat i pro jejich léčebné účinky. Zvláštní význam mohou mít zejména v zimě, kdy naše strava není tak pestrá na ovoce a zeleninu, kterou získáváme ze zahrádek nebo za výhodné ceny. Chcete-li mít přístup k bylinkám a některým druhům zeleniny po celý rok, můžete. Stačí znát pár základních pravidel. Nepotřebujete k tomu zahradu ani terasu či balkon.

Bylinky pěstované v zimě

Vyrostou vám i takové bylinky, které milují teplo. Pro začátečníky jsou nejoblíbenější volbou tyto:

  • Bazalka – potřebuje teplo a světlo, proto je dáme do místnosti, kde je pokojová teplota. Ideální je pěstovat ji na světlém parapetu. Jinak je nenáročná a její výhodou je to, že roste rychle. Je aromatická a své využití má zejména ve středomořské (italské) kuchyni.
  • Šalvěj – může pomoci proti bolesti v krku a při nachlazení, což je skvělý důvod pro pěstování v zimě. Není náročná na pěstování, vyžaduje světlou místnost a pravidelnou zálivku. Patří mezi odolnější bylinky.
  • Koriandr – své využití nachází zejména v asijské kuchyni. Pomáhá při obtížích s trávením a snižuje hladinu cukru v krvi. Je ideální pro domácí pěstování. Vyžaduje světlo a mírnou zálivku.

Šalvěj

Foto: Pixabay

Zelenina vhodná pro domácí pěstování

V zimě můžete pěstovat také některé druhy zeleniny. Jedná se zejména o takové, které mají mělké kořeny a patří do skupiny listových. Typickým zástupcem je špenát, který je velmi nenáročný na pěstování a stačí mu malý prostor. Světlá místnost a pravidelná zálivka je vše, co potřebuje. V zimě se může stát skvělým zdrojem vitamínů a minerálů. Jmenovat můžeme také rukolu, která taktéž vyžaduje jen malý prostor, proto je ideální pro pěstování v květináči. Stačí ji méně světla, než v případě špenátu. Je bohatá na vitamíny a minerály a pro pikantní chuť je oblíbená také u mužů.

Péče o bylinky v zimě

Péče o bylinky v zimě se trochu liší. Brzy si ale osvojíte vše, co je zapotřebí pro úspěšnou (bohatou a opakovanou) sklizeň. Základem je zajistit bylinkám dostatek světla. To znamená alespoň 6 hodin denního světla. Ideální je proto světlý parapet nebo umělé osvětlení vhodné pro pěstování rostlin. Druhou podmínkou je vhodná teplota. Ta se může lišit v závislosti na bylince. Obvykle jsou ideální teploty 15 až 21 °C. Pozor na místnosti s rychlými změnami teploty (předsíně, blízko okna, průvan).

Bylinky a zálivka

Správná zálivka je nesmírně důležitá. Je třeba bylinky zalévat pravidelně, ale ne tak, aby byly podmáčené. Po výsevu používejte ideálně láhev s rozprašovačem. Pak zalévejte vždy tehdy, kdy je horní vrstva půdy na dotek suchá. Různé druhy bylinek ale mohou mít různé požadavky na vlhkost půdy.

Vhodná půda a hnojení

Zjistěte si, jaké půdě dávají vaše bylinky přednost. Obecně lze říci, že bylinky potřebují dobře propustnou půdu bohatou na živiny. Pravidelné hnojení je důležité pro opětovnou sklizeň. Používejte přírodní hnojiva, protože chemikálie mohou zničit vaše rostliny i zdraví těch, kdo je konzumují.

Zdroje info:

https://www.straczkowscy.pl/porady/jakie-rosliny-warzywa-i-ziola-mozna-hodowac-zima-w-domu/

https://hortnews.extension.iastate.edu/faq/can-i-grow-herbs-indoors-over-winter

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!