Vánoční úklid – rychlovka, která ohromí návštěvy a vy se přitom nenadřete

Vánoční úklid – rychlovka, která ohromí návštěvy a vy se přitom nenadřete. Ať už patříte mezi fanoušky vánočního úklidu nebo jste vyznavači rčení, že „na Štědrý den chodí Ježíšek a ne kontrola z hygieny“, není nad pár dobrých tipů jak uklidit a přitom se moc nenadřít.

Základním úspěchem je si říct jak moc velký úklid chcete udělat. Jen tak na oko nebo opravdu poctivý. Na oba existují rychlé a účinné recepty.

Jen tak na oko

Pokud jste si řekli, že uklízíte pravidelně a vaší doménou je třeba až jarní úklid, lze provést i vánoční rychloúklid neboli co oči nevidí, to srdce nebolí.

Čekáte-li návštěvy nebo jen chcete mít vygruntováno v základu, ukliďte pouze ty prostory, které budete na Vánoce užívat společně, případně do nich mohou zavítat návštěvníci.

 1. Obývací pokoj

 2. Předsíň

 3. Kuchyně

 4. Koupelna

 5. Toaleta

Ložnice, dětský pokoj nebo pracovna urgentní péči nepotřebují a pořádný úklid tedy může počkat.

Foto: Pixabay

Jak na to oko

Rychlý vánoční úklid znamená směr shora dolů. Návštěva vám nebude otevírat skřínky v kuchyni ani dveře u skříní v obýváku. Zaměřte tedy pozornost na úklid vnějšku a nikoliv obsahu.

Otřete prach, omyjte kuchyňskou linku a přeleštěte zrcadla. Vysávání nebo umývání podlahy nechte na konec. V zimě bývá dlouho tma a plískanice mohou zašpinit i dříve umytá okna, pokud nestíháte, umyjete je na jaře.

 • Prach utřete velkým mokrým hadrem namočeným ve vodě a saponátu

 • Kuchyňskou linku omyjte vlažnou vodou a případně přeleštěte

 • Vyperte záclony s pomocí sody nebo roztoku soli. Mokré krásně provoní byt a jsou náhradou za neumytá okna

 • Kabáty, bundy a čepice uložte do skříně. Předsíň tak bude vypadat uklizeněji. Vyleštěte zrcadlo a vyklepejte rohožky. Osvěžovač s vánoční vůní atmosféru dotvoří

 • Pokud máte krb, vyčistěte krbová dvířka pomocí drobného popílku a saponátu. Můžete použít i speciální čistič. S mastnotou si poradí olej z citrusových plodů

 • Nepotřebné nebo letní dekorace zavřete do šuplíku nebo vánoční krabice a nahraďte vánoční výzdobou nebo vonnou svíčkou. Nebudete se tak zdržovat jejich otíráním či omýváním

 • Vydrhněte toaletu a koupelnu. Jedlá soda, ocet a citron vám poslouží jako úklidové prostředky spolu s houbičkou. Neopomeňte dávkovač mýdla a předložky alespoň vyluxujte

Rychlý vánoční úklid zvládnete za den či dva. Pokud nestíháte nebo nechce gruntovat, je prostě ideální.

Anebo od podlahy

Nebo spíše od stropu. Pokud chcete provést velký vánoční úklid, tak tady je pár tipů, jak ho udělat a nezbláznit se.

Obecně platí pár základních pravidel. Stejně jako u úklidu na oko shora dolů. Nejprve horní police a postupujte níže. Ukliďte vnitřek a potom vnějšek.

Také je dobré si vytvořit postup prací tak, ať na nic nezapomenete a zároveň si kroky můžete odškrtávat.

Zdroj: https://chalupari-zahradkari.cz/tipy/tipy-rychly-levny-uklid/, https://www.vanocnisen.cz/vanocni-uklid/, https://www.bydleme.cz/10-rychlych-tipu-jak-zvladnout-vanocni-uklid/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)