Borůvky neplodí: Tak je rozhýbejte, ať kvetou a nesou!

Borůvky

Máte doma borůvky, co vypadají pěkně, ale plody nikde? Žádný strach! Dá se jim pomoct a ke kvetení a plodům je donutit! Borůvky, stejně jako jejich kamarádky brusinky, jsou hvězdy z Ameriky a na zahradách září už stovky let. Máme tu dva hlavní druhy: divoké nízké keříčky (Vaccinium augustifolium) a ty vyšší pěstované krasavce (Vaccinium corymbosum). I když borůvky jsou docela odolné, na pořádný růst potřebují ideální podmínky.

Borůvky to rády kyselé!

Právě málo kyselá půda s hodnotami pH pod 5,5 (ideálně mezi 4,5 a 5) je pro jejich správný růst naprostou nutností. A právě tady může být kámen úrazu. Pokud je půda moc „zásaditá“, přidejte trochu elementární síry nebo síranu hlinitého, aby borůvky byly spokojené. Borůvky taky milují dobře propustnou půdu – nepřemokřujte je! A nezapomeňte, vyberte si pro ně místo s dostatečným množstvím slunečního záření.

Borůvky
Foto: Pixabay

Opylování je základ!

I když borůvky jsou samostatné, rády mají sousedy. Pokud nevidíte žádné květy, možná jim chybí pořádný opylovač. Zasaďte vedle jiné borůvky, třeba jiné odrůdy, ideálně do 30 metrů, a sledujte, jak se probudí k růstu!

Nejen vy milujete borůvky!

Ptáci si na borůvkách rádi pochutnají! Možná, že už plodily, aniž byste si toho všimli, ale ptáci vás o celou úrodu připravili! Napadení chorobami a menšími škůdci může být další problém, který se ale projeví také na vzhledu celé rostliny. Pokud borůvka vypadá spokojeně, pravděpodobně to nebude její případ.

Jaké je stáří vašich keříků?

Máte borůvku úplně čerstvou, z prvního roku? Borůvkám v prvním roce by se měly odstraňovat květy. Proč? Potřebuje nabrat dostatek síly na příští léta. Dobře se vám odvděčí – i když v budoucnu. Těm úplně nejmladším borůvkám často může být těžko, takže sázejte radši dvou- až tříleté borůvky, které už mají kořeny pěkně zakotvené a jsou připravené na velký růst.

Borůvky potřebují prořezávat!

Starší keříky potřebují pořádný sestřih! Když jim pravidelně zastřihnete větvičky, budou zdravější a budou plodit více. Víte, že nejplodnější větve bývají ve věku 4 až 8 let a nejsou nejtlustší? Cíl je mít směs mladých větviček, pár silnějších a dostatek prostoru na vzduch a světlo. Prořezávejte borůvky, když spí (na podzim nebo brzy zjara) – odstraňte všechny slabé nebo mrtvé větve a udržujte keř svěží a vitální. Každý rok byste měli „ošetřit“ asi třetinu dřeva.

To správné hnojivo!

Borůvky milují dusík, ale musí být v amonném formátu, dusičnany jim nejedou. První rok po výsadbě nechte borůvku v klidu, hnojit začněte až od druhého roku po odkvětu. Stačí jí dát správnou dávku síranu amonného nebo močoviny kolem kořenů – ale nepřehánějte to! Každý rok množství trochu přidejte, až do šestého roku. Když chcete mít jistotu, jak je na tom půda, udělejte si test a případně přidejte další hnojivo NPK, aby borůvky byly opravdu šťastné.

Zdroje info:

https://www.daltons.co.nz/gardening-guides/blueberries-not-fruiting

https://www.gardeningknowhow.com/edible/fruits/blueberries/getting-blueberries-to-produce.htm

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!