Bolest břicha u psa: Jak předcházet nepříjemným žaludečním potížím

Pes krmivo

Je vás pes nevrlý, spíše polehává a vytratila se z něj chuť dovádět a radovat se s ostatními? Nejspíše má nějaké problémy. Těmi relativně nejčastějšími bývají bolesti břicha. Často se jedná o podráždění, jelikož pejsek nejspíše někde něco snědl. Někdy se ovšem může jednat také o zánět žaludku nebo tlustého střeva. Zapomenout přitom nemůžeme ani na torzi žaludku. Jaké jsou tedy příznaky a příčiny bolesti břicha u psa? Jak situaci řešit? To vám prozradíme v následujících řádcích.

Jaké jsou základní varovné signály?

Může jich být hned několik. My se na ně podíváme podrobněji. Jestliže má pes podrážděný žaludek, pálí ho žáha nebo trpí zánětem žaludku či tlustého střeva, trpí nejčastěji následujícími příznaky:

  • zvracením,
  • průjmem,
  • nechutenstvím.

Jinak je u takto nemocného pejska možné počítat ještě s nadměrným sliněním nebo s úzkostí a neklidem.

Pes

Foto: Pixabay

Příčin podráždění žaludku může být hodně

Bohužel tomu tak je. My se pokusíme jednotlivé příčiny rozdělit a charakterizovat.

Nesprávné krmivo

Tady může být kámen úrazu asi nejčastěji. „U psů mohou žaludeční potíže způsobit přejídání (neúměrné množství žrádla), velký počet pamlsků, krmení kořeněným „lidským jídlem“. Psi sami nerozpoznají, co je pro jejich žaludek vhodné, takže vždy je to na lidech, jak své zvíře hlídají. Důležité je zjistit potřebu psa, poradit se svým veterinářem a zvolit vhodné krmivo. Pes s citlivým zažíváním, vysokou aktivitou či zvíře senior budou potřebovat jiné krmivo, recepturu či velikost porce. „Zažívací problémy může mít pes i při přechodu z jedné značky krmiva na druhou. Každá změna proto vyžaduje čas. Pokud se rozhodnete změnit krmivo, tak na novou stravu přecházejte postupně, snížíte tak pravděpodobnost vzniku zažívacích problémů,“ říká odborník na výživu psů Jiří Švihálek. Jestliže se problémy pejska zhoršují, není na co čekat. Návštěva veterináře bude nezbytností. U starších psů je třeba případnou torzi žaludku hlídat.

Bakteriální infekce či alergie

Nepříjemné pocity přinese psovi nepochybně nepříjemné pocity. Z nejčastějších bakteriálních onemocnění u psa vybíráme zejména salmonelózu a boreliózu. Důležité je kontrolovat stravu psa, aby nebyla kontaminována. Zapomenout nelze ani na potravinové alergie. Psi prostě nejsou schopni přijmout jistou složku potravy. Stát se to může.

Když pes polkne cizí těleso

Problém pochopitelně nastává i v této situaci. Může jít klidně i o vaše potřeby denní činnosti typu hodinek či prstenů. Pozor si také dejte na psí hračky, které mohou vaši mazlíci rozkousat a pozřít.  

Nebojte se hladovky

Jestliže má pes potíže s žaludkem, vysaďte mu jako první jídlo. Jiří Švihálek k tomuto dodává: „Pokud si všimnete, že pejskovi není dobře s trávením, tak prvním krokem by měla být hladovka, jež může ulevit podrážděnému žaludku. Při průjmu a zvracení ztrácí pes velké množství tekutin a minerálů, proto je důležité mu dopřát dostatek čerstvé vody. Nebojte se také přidat do misky heřmánkový čaj (neslazený). Psům, které častěji trápí žaludeční potíže dávejte speciální granule pro lepší zažívání a do jídla se určitě vyplatí podávat psí probiotika.“

Zdroje info: Autor, uveterinarky.cz, yoggies.cz

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.