Až zase začnou rašit plevely, pohlídejte si tenhle – pokud vám zamoří zahradu, můžete dostat pokutu až půl milionu

Až zase začnou rašit plevely, pohlídejte si tenhle – pokud vám zamoří zahradu, můžete dostat pokutu až půl milionu. Ministerstvo životního prostředí ČR v minulých letech dokončilo novelu zákona, inspirovanou předpisy Evropské unie, o boji proti invazním druhům. Význam tohoto právního předpisu rozhodně nelze podceňovat, neboť řeší rostoucí ekologický a ekonomický problém: šíření škodlivých invazních rostlin, jako je například bolševník velkolepý (Heracleum mantegazzianum).

Specifika zákona: Pokuty za nedbalost

Zákon naštěstí nepostihuje majitele za každý plevel na jejich zahradě. Místo toho se zaměřuje na škodlivé invazní druhy. Česká vláda na jejich likvidaci vyčleňuje miliony korun ročně. Od vlastníků pozemků se očekává, že k tomuto úsilí přispějí pravidelnou údržbou svých pozemků a potlačováním těchto druhů, a to zejména při sečení.

Nebezpečí bolševníku velkolepého

Bolševník velkolepý, zhoubný plevel pocházející z Kavkazu, představuje značné riziko pro lidi i zvířata. Tato rostlina, kterou poznáte podle její impozantní výšky (může mít i 2 až 5 metrů) a velkých bílých deštníkovitých květů, představuje nejen ekologickou hrozbu díky své schopnosti vytlačit původní flóru, ale také nebezpečí pro zdraví lidí i zvířat. Mezi další poznávací znaky patří:

  • Listy: Jsou velké, řapíkaté, dvakrát nebo trojnásobně zpeřené a mají drsný povrch. Bývají tmavě zelené a mohou mít vroubkované okraje.
  • Stonek: Stonek bolševníku velkolepého je robustní, drsný a porostlý chlupy. Může mít červenohnědou barvu a je silný a pevný.
  • Kořenový systém: Bolševník velkolepý má velký, masivní kořenový systém, který může sahat až do hloubky 1 metru.

Foto: Pixabay

Její šťáva obsahuje toxické látky, které mohou při kontaktu způsobit vážné popáleniny kůže. V tomto ohledu je velmi zajímavé to, že jako samostatný druh byl bolševník velkolepý (Heracleum mantegazzianum) popsán až v roce 1985. u nás běžně roste bolševník obecný (Heracleum sphondylium) alias lidově bršť, za ten vám však žádné pokuty nehrozí. Umí se sice také rozrůstat velmi rychle, ale rozhodně není invazivní.

Státní pomoc a sankce

Vláda si naštěstí uvědomuje náročnost boje s těmito invazními druhy, a proto nabízí podporu těm, kteří se s nimi potýkají. Majitelé pozemků se mohou obrátit o pomoc na orgány ochrany životního prostředí a případně získat finanční podporu na likvidaci těchto plevelů. Nezvládnutí těchto invazních rostlin však může vést k uložení značných pokut. Pokud se prokáže, že majitel pozemku nebezpečí zcela ignoruje, může my být uložena pokuta až 30 000 Kč. Ovšem právnické osoby a majitelé podniků mohou být za nedodržení předpisů potrestány až pokutou ve výši 500 000 Kč. A to už není malá částka, že?

 

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Bol%C5%A1evn%C3%ADk_obecn%C3%BD, bolševník velkolepý – Heracleum mantegazzianum Sommier et Levier | Květena České republiky – plané rostliny ČR | www.kvetenacr.cz |, Pokuta za plevel na zahradě. Stát se snaží zabránit šíření invazivních druhů – iDNES.cz, Bolševník, povinnosti a sankce – Tachovský deník (denik.cz)

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)