Avokádo do vaší kuchyně: zdrojem zdravých tuků a vitamínů

Avokádo

Tmavě zelené někdy až hnědé ovoce se zvrásnělou slupkou, tak trochu hruškovitého tvaru. To jsou hlavní poznávací znamení avokáda. Pod slupkou se nachází měkká dužina, která má obvykle světle zelenou barvu – směrem k pecce může být více do žluta. Uprostřed se nachází tvrdá, tmavě hnědá pecka. Část, kterou konzumujeme, je právě dužina. Spousta lidí ale stále ještě neví, v jaké podobě si avokádo dopřát. Proto přinášíme trochu inspirace, abyste věděli, jak si avokádo připravit i ve vaší kuchyni.

Příprava avokáda

Abychom mohli začít s avokádem v kuchyni pracovat, budeme jej muset nejprve zbavit slupky. Jistě, můžete je oloupat podobným způsobem, jako třeba pomeranč, bude to ale docela pracné. Kuchaři po celém světě používají mnohem chytřejší způsob. Avokádo i se slupkou podélně rozpůlí – kolem pecky jej obkrouží nožem. Poté každou rukou uchopí jednu polovinu avokáda a otočí každou polovinou na jinou stranu. Tím se stane, že nám v každé ruce zůstane jedna polovina avokáda – jedna z nich bude obsahovat pecku. Polovinu s peckou si vezměte do jedné ruky a do pecky zasekněte nůž. Poté jim jemně pootočte, čímž pecku uvolníte z ovoce: zůstane zaseknutá na noži. Teď už ji můžete snadno odstranit. Lžící pak vydlabejte dužinu avokáda – snadno ji oddělíte od slupky.

Avokádo

Foto: Pixabay

Zralé avokádo

Pokud si chcete na avokádu opravdu pochutnat, mělo by být zralé. To poznáte tak, že je měkké a také mívá tmavší barvu, než nezralé, tvrdé avokádo. Pokud jej stlačíte prstem (vyvíjíme malý tlak) a deformace na avokádu zůstane, avokádo je již přezrálé. V obchodě si můžete koupit také nezralá avokáda – v takovém případě musíte několik dní počkat, až dozraje.

Avokádo v kuchyni

Existuje několik způsobů, jak můžete avokádo použít ve své kuchyni. Tím nejjednodušším je asi to, že avokádo nakrájíte na kostičky a přidáte do libovolného zeleninového salátu. Avokádo obvykle tepelně neupravujeme. Dalším velmi oblíbeným způsobem přípravy, je výroba guacamole, doplňku k nachos nebo kouskům zeleniny. Avokádo si ale můžeme nakrájet na pláty a poklást jím chleba – v takovém případě poslouží jako máslo. Můžete je dále obložit například rajčaty nebo šunkou. Avokádo můžete rozmačkat vidličkou a na pečivo je namazat. V Brazílii se z avokáda připravuje chutná zmrzlina, Filipínci z něj připravují sladký nápoj. Dužinu avokáda je dobré pokapat citronovou nebo limetkovou šťávou, aby nezměkla.

Skladování avokáda

Dobře zralé avokádo skladujeme v lednici, abychom zastavili proces zrání. Nezralé plody uchováváme v papírovém sáčku při pokojové teplotě, dokud nedozrají.

Pecka z avokáda je jedlá

Navzdory tomu, že pecku obvykle vyhazujeme nebo používáme k vypěstování vlastní rostliny avokáda, je jedlá. Tuto skutečnost spousta lidí neví, protože pecka je příliš tvrdá. Nechte pecku několik dní sušit a poté ji vložte do sáčku a rozdrťte paličkou na maso nebo dokonce kladivem. Drcené kousky namixujte na jemný prášek, který můžete přidat třeba do jogurtu.

Zdroj: https://zywienie.medonet.pl/produkty-spozywcze/owoce/awokado-wlasciwosci-kalorie-przepisy-jak-jesc-awokado/z2m43f5

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!