Adventní věnec vydrží lépe, když víte, jak se o něj postarat

Věnec

Adventní věnec z přírodních surovin je nádherný, avšak s postupem času může jeho krása blednout. Co dělat, aby se tak nestalo? Je důležité znát různé způsoby, jak udržovat živé věnce čerstvé, aby si zachovaly delší životnost. Péče o něj je svým způsobem podobná jako péče o pokojové rostliny. Budete mu muset dopřát dostatek světla, ale hlavně optimální množství zálivky. Na to můžete myslet už v době, kdy věnec vyrábíte.

Adventní věnec z nejčerstvějších surovin

Svůj věnec vyrábějte vždy z nejčerstvějších surovin. Pokud jste na větve vyrazili v předstihu, namočte jejich konce do vody (jako v případě řezaných květin). Ostatně namočení zeleně alespoň na 24 hodin může pomoci zachovat jehličí, větve i stonky v co nejlepším stavu – což zajišťuje jejich delší životnost. Jakmile rostliny nasáknou potřebné množství vody, osušte je ručníkem a začněte zdobit věnec. Od této chvíle budete věnec pouze mlžit vodou s rozprašovačem.

Věnec
Foto: Unsplash

Zvažte způsoby hydratace svého věnce

Ať už si svůj věnec vyrábíte sami nebo kupujete nějaký z květinářství či jiného obchodu, vždy je dobré, když se myslí na jeho hydrataci. To může být zajištěno instalací různých zkumavek s vodou (do nichž namočíte konce svých stonků či větví), ale také použitím vhodného materiálu (aranžovací hmota na živé květiny) apod. Pravidelné zamlžování věnce prostřednictvím láhve s rozprašovačem je jeden z nejzákladnějších způsobů, jak věncům dodat vlhkost.

Adventní věnec ocení chlad

I když adventní věnec patří na místo, kde se často vyskytujeme, někdy je dobré vybrat pro něj takové umístění, kde jsou teploty nižší. Například chodba nebo v případě věnce bez svíček také vstupní dveře (s ohledem na materiály použité na věnci – například některé květiny, jako jsou třeba vánoční hvězdy, nemají rády mrazy a nízké teploty). Čím vyšší okolní teplota, tím rychleji se věnec vysouší. Pokud budete mít svůj věnec v obývacím pokoji nebo jídelně, můžete alespoň na noc snížit teplotu vytápění. Nedávejte své věnce do blízkosti zdroje světla, jako jsou radiátory, krby nebo trouba na pečení.

Trik s glycerinovou vodou

Ponořte svůj stálezelený věnec do krásné misky s glycerinovou vodou. Tento typ vody je dalším běžným trikem při udržování čerstvých květinových řízků. Naplňte misku půl na půl glycerinem a vodou. Poté položte celý věnec do mísy, aby plaval. Stonky vašeho věnce obrácené dolů dostanou příležitost nasáknout čerstvou vodu, zatímco hlavní část vašeho věnce bude stejně krásná jako vždy.

Věnec a nebezpečí požáru

Vyplatí se umístit věnec daleko od zdrojů tepla (zejména krbu). Dejte si ale pozor i na hořící svíčky, které budete na věnci zapalovat. I ty mohou v kombinaci s hořlavými materiály na věnci způsobit neštěstí. Před zapálením zkontrolujte, zda se oheň nedotkne některé z hořlavých částí věnce. Po zapálení neodcházejte od hořících svíček ani na okamžik. Zamezte přístupu dětem a domácím mazlíčkům k hořícím svíčkám.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/pece-o-adventni-venec/

https://www.alphafern.net/blog/how-to-keep-a-live-wreath-fresh/

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!