Žluté okurky: důvody, proč se tak děje, a co s tím
Vaše okurky ztrácí svou šťavnatě zelenou barvu a místo toho se zbarvují do zlata? Nezoufejte! I když to může vypadat jako konec okurkové sezóny, často je to problém, který se dá vyřešit. Ať už jsou žluté samotné plody nebo listy rostliny, máme pro vás šikovné rady, které pomůžou okurkám zase zazářit zdravím. Žlutá barva může být signálem přezrálosti, špatné péče nebo škůdců.
Přezrálé okurky
Tahle příčina žloutnutí je úplná klasika – okurka zůstala na rostlině moc dlouho a dozrála „až moc“. Zatímco ideální okurka je zelená, křupavá a šťavnatá, ta přezrálá se promění ve žlutavý váleček s hořkou chutí, tuhými semeny a gumovou slupkou. To je ten důvod, proč byste měli sklízet alespoň jednou za dva dny. Nahlédněte i pod listy, okurky si někdy hrají na schovávanou. Žlutou okurku? Tak tu odtrhněte od rostliny, aby se mohla soustředit na vývoj nových a chutných plodů. Na žlutých okurkách si nepochutnáte – využijte je třeba na semínka na příští sezónu. Slepice? Tak pro ty je to pochoutka.
Málo vody, moc vody
Okurky milují vodu, proto bychom je měli pravidelně zalévat. Ale pozor! Přísun vody by měl být stálý. Příliš mnoho vody stejně jako její nedostatek může rostlinám způsobit stres. Reakce? Žluté plody a listy. Kdy tedy zalévat? Když je horních 2 cm vrstvy suchých. Okurky v květináčích nebo truhlících mají ještě větší žízeň než ty na záhoně. Pomoci může i chytrý trik: položte kolem rostlin vrstvu mulče (mezi 2,5 až 7,5 cm) – ta udrží vláhu déle.
Okurky nemají dostatek živin
Okurky nejsou jen žíznivé, ale taky pořádně hladové! Pokud nemají v půdě dost živin, zakrní, rostou pomalu, listy jim žloutnou a plody často taky. Nepěstujte okurky každý rok na stejném místě. Střídejte plodiny – třeba s luštěninami, které obohacují půdu o dusík. Kompost a vyzrálý hnůj před jarní výsadbou jsou jako vitamínová bomba pro vaše rostliny!
Problém s opylováním
Samičí květ musí být opylován prostřednictvím samčího květy a k tomu jsou zapotřebí včely a další opylovači A nestačí jedna návštěva – ideálně jich musí být 8 až 12, aby se z květu stala pořádná okurka. Nedostatečné opylení může skončit žlutým plodem, který spadne dřív, než vůbec doroste. Omezte používání chemických postřiků. Vysaďte květiny, které opylovače přilákají – měsíček lékařský, levandule a další květiny jsou pro včely pozvánkou!
Žluté okurky mohou být od přírody
A možná jste si je ani neobjednali – ale semínko se mohlo zatoulat do sáčku a přijdou jako překvapení. Některé jsou okrasné, jiné jedlé. Než se do nich pustíte, musíte vědět,s kterou z nich máte tu čest!
Nemoci okurek
Plíseň nebo skvrnitost listů se může projevit žloutnutím plodů. Většinu těchto chorob je těžké léčit, takže kouzlo spočívá v prevenci. Zalévejte přímo ke kořenům, ne na listy. A nechte mezi rostlinami víc místa.
Okurky mají škůdce
Když se vaše okurky zbarvují do žluta a jejich listy vypadají jako po bitvě, může za tím být armáda škůdců. Postavte do zahrady přírodní obranu! Aromatické bylinky jako bazalka, máta nebo kopr škůdce odpuzují a kvetoucí rostlinky přilákají pomocníky jako berušky nebo pestřenky. Pro přírodní zásah zkuste mýdlový nebo neemový postřik – ty jsou šetrné k přírodě, ale na škůdce platí.
Zdroje info:
https://www.bhg.com/cucumbers-are-yellow-7555779
https://www.thespruce.com/yellow-cucumber-7511340
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!