Okurky a jejich zpracování: zavařování, fermentace nebo nakládání
I když je regály v obchodech nabízejí celoročně, na ty podomácky připravené okurky se nedotáhnou. A protože ty zavařené jsou klasikou, na kterou již určitě máte vlastní (a samozřejmě ten nejlepší) recept, přinášíme několik nápadů, jak letos naložit se svou úrodou trošičku jinak. Možná, že se do vašeho seznamu receptů dostane i nějaký jiný, nový recept, který ocení celá vaše rodina!
Lehce solené okurky
Jakmile začnou okurky plodit jako o závod, je čas proměnit je ve voňavé, slaně pikantní jednohubky – ideální třeba do sendvičů nebo k večeři na chleba. Co budete potřebovat?
- 1,5–2 kg malých, čerstvých, pevných okurek,
- pár listů křenu nebo třešně,
- snítky kopru i s květy,
- česnek, křen, bobkový list, hořčičné semínko,
- převařenou vychladlou vodu se solí (1–1,5 lžíce soli na litr vody).
Do velké nádoby vložte listy a přidejte okurky i všechny ostatní přísady. Všechno to zalijte slaným nálevem a přiklopte talířem s menší zátěží. Po 2–3 dnech okurky krásně zkřehnou a získají tu pravou chuť! Počkejte ještě další 2 až 3 dny a můžete začít pojídat – jen tak, do salátů nebo obložených chlebů. Ale pozor – lehce solené okurky se nehodí na dlouhodobé skladování. Rychle se mění ve fermentované a jejich chuť by se ve sklenicích časem proměnila až příliš. Na zimu? Ani náhodou! Snězte je co nejdříve!
Okurky na zimu
Všechny okurky se snad ani nedají sníst! Proto vám nabízíme recept, který je uchová do zimy a ještě déle! Nakládané okurky asi představovat nemusíme a na těchto si opravdu pochutnáte. Připravte si:
- 1–1,5 kg středně velkých okurek,
- sklenice s víčky (nízké, dobře sterilizované),
- pár stroužků česneku,
- hořčičná semínka, nové koření, černý pepř,
- koprové semínko nebo celá snítka s květenstvím,
- kousek kořene křenu,
- 2–3 bobkové listy,
- (volitelně) pár koleček mrkve pro barevnou parádu,
- nálev: horká voda + 2 lžíce soli na 1 litr.
Postavte okurky pěkně svisle do každé sklenice tak, abyste vyplnili každé volné místečko. Přidejte koření, které jim dodá ten správný říz a vůni. Zalijte je horkým slaným nálevem – pořádně, žádná okurka nesmí vyčuhovat nad hladinu! Sklenice ihned uzavřete a nechte 3–4 dny stát na teplém místě a nechte vychladnout víčkem dole. Jakmile víčka pěkně drží, přemístěte sklenice do chladu a tmy. Ideálně do sklepa nebo komory. Chcete je skladovat co nejdéle? Povařte sklenice ještě 15 minut ve vroucí vodě.
- Máte rádi pikantní okurky? Přidejte k nim feferonky nebo chilli papričky. Nebudete litovat.
Zdroje info:
https://muratordom.pl/ogrod/rosliny/przetwory-z-ogorkow-jak-zrobic-najlepsze-ogorki-maosolne-kwaszone-i-konserwowe-aa-S2Yq-TQUn-GAUu.html
https://www.toprecepty.cz/recept/13420-okurky-velmi-dobre/
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!