Rajčata po dešti nesbírejte. Čeho dalšího se vyvarovat?
Vaše rajčata potřebují dostatek vody pro správný růst. Zejména v období, kdy produkují své plody. Nicméně všeho moc škodí. Déšť nezastavíte, ale zato se můžete zdržet určitých činností, které vaše rajčata po dešti neocení. A co víc – mohou jim i uškodit! Zkrátka a dobře, déšť umí změnit pravidla hry, a to i ohledně péče o vaše rajčata. Vlhko a teplo? Pozvánka pro plísňová onemocnění, na která vaše rostliny tak často trpí.
Aspoň chvíli nesbírejte plody
Raději odolejte pokušení vyrazit mezi své rostliny, protože tím můžete svým rostlinám ublížit. Proč? Trhání mokrých plodů totiž rostlinám způsobuje drobné ranky. A ty ve vlhkém prostředí zvyšují pravděpodobnost vzniku plísní. Než se pustíte do první sklizně po dešti, počkejte, až zaschnou všechny dešťové kapky. V letním počasí by to neměl být žádný problém!
Žádné zasahování do struktury rostliny
To znamená, žádné odtrhávání/odřezávání listů, vyštipování zálistků a další takové práci. Každý takový zásah znamená pro rostlinu otevřenou ránu a opět platí to, co v předchozím případě. Otevřená rána vytváří skvělé prostředí pro vznik plísní! Zejména u tak citlivých druhů, jako jsou rajčata, okurky, cukety nebo dýně. Plíseň už útočí? Raději počkejte. Vhodné opatření udělejte až rostlina oschne.
Neaplikujte na rajčata postřiky
Preventivní zastříknutí listů rajčat vhodným postřikem by sice mohlo na první pohled vypadat jako dobrý nápad, avšak na mokré rostliny bude bez účinku. Postřik se totiž na mokré rostlině nerozprostře rovnoměrně, může sklouznout dolů a účinek bude minimální. A to ani nemluvíme o zbytečně promrhaném času i prostředku. Zasáhněte jakmile rostlina pěkně oschne i ze spodní strany listů.
Zdroje info:
https://magazin.specialnizahradnictvi.cz/obavate-se-plisne-na-rajcatech-poradime-vam-jak-se-ji-vyhnout/
https://www.toprecepty.cz/tipy-triky/jak-chranit-rajcata-pred-plisni-rady-a-tipy-1/
Foto: MS Designer
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!