Slimáci na vaší zahradě: zastavte invazi citrusy, mědí či vlhkými novinami

Slimák

Jak poznat, že z rostlinky si „ukousnuli“ právě slimáci či šneci? Škody páchají především na listech. Roztřepené a děravé listy to na ně prozradí. Okousané plody? I to může mít na svědomí tento škůdce. Oblíbenou součástí jejich jídelníčku jsou jahody a rajčata. Když k tomu přidáte slizké cestičky, které po sobě zanechávají, máte jasno. Pokud jste loni na podzim objevili v půdě malá kulatá vajíčka, svědčí to o tom, že slimákům se u vás líbí. Dokonce tak, že se rozhodli vychovat zde další generaci!

Terénní úpravy a slimáci

Kromě toho, že na slimáky můžete používat různé prostředky, které nemají rádi (sůl, křemelina) nebo které naopak milují (pivo), můžete svou zahradu vyzbrojit jako takovou. Jen si musíte uvědomit, v jakých podmínkách si slimáci libují, a co je naopak odrazuje:

  • Suchá a teplá půda: po ní se slimáci prochází jen velmi neradi! A toho můžete využít třeba u ohraničování záhonů (kamínky jsou dobrý nápad, ale i široká prašná cesta udělá svou práci). Když navíc své rostlinky rozsadíte s dostatečnými prostory mezi sebou, může se půda mezi nimi prohřát a bude pro slimáky méně schůdná.
  • Spodní listy a větve musí pryč: nejenže tím minimalizuje kontakt rostliny s půdou (a tím vznik plísní), ale také dovolíte sluníčku, aby okolní půdu rozpálilo. Pro slimáky nic jednoduchého!
  • Rostliny proti slimákům: kapradí, měsíček, pivoňka, pelyněk, routa, rozmarýn, fenykl, anýz vám se slimáky pomohou. Co takhle ohraničit jimi zahradu?
  • Kapková závlaha: voda se dostane jen tam, kde má být, zatímco ostatní prostory nemusí být příjemné pro vlhké slimáčí tělíčko. Zalévejte vždy ráno, ať do večera půda proschne.
Jahody a slimáci
Foto: Unsplash

Citrusové pasti

Půlka vydlabaného citrusu je pro slimáka útulný domeček, kam se může během dne schovat. Dužinu si snězte sami a zbytek poslouží jako vaše past na slimáky! Položte ji řeznou stranou dolů, z jedné strany na kámen tak, aby se pod ni dalo zalézt. Pár metrů od záhonku, ideálně večer. Možná, že se do ní přes noc nastěhují slimáci. Pak už je stačí vzít a přemístit (stačí prý 20 metrů od vaší zahrady a je téměř nulová šance, že se slimák vrátí).

Slimáci milují zelí

Podobnou past můžete vyrobit i ze zelných listů a starých novin. Naservírujte je navečer tam, kudy si myslíte, že se slimáci pohybují. Ráno? Zkontrolujte, zda se skutečně nastěhovali. Pak už s nimi můžete naložit, jak uznáte za vhodné.

Převrácený květináč

Slimáci hledají místo, kam by se přes den schovali. Půjčíte jim svůj starý květináč nebo kus starého dřeva? Fungujete to podobně jako s citrusy – květináč převraťte vzhůru nohama, ale podložte, aby se do něj dalo vlézt. Můžete navlhčit a uložit do stínu. Ráno zkontrolujte, zda se někdo načapal.

Měď je váš přítel, slimáci ji neocení

Slimáčí slizká stopa obsahuje elektrolyty, které v kontaktu s mědí „elektrizují“. Pro slimáka to není nic příjemného. I když mu to nedá smrtelný šok, raději si takový zážitek odpustí. Je to jako „kopnutí“ statickou elektřinou. Také byste se mu raději vyhnuli. Použijte měděné pásky, dráty, trubky nebo třeba mince. Fungují dokonale!

Zdroje info:

https://www.thespruce.com/slug-control-in-garden-1402502

https://www.qmul.ac.uk/media/news/items/se/best-way-to-rid-a-garden-of-snails-revealed-by-qmul-scientist.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!