Obří rajčata, která nepraskají? Dopřejte jim hořčičné semínko nebo mince

Rajčata

Obří rajčata, která nepraskají? Dopřejte jim hořčičné semínko nebo mince. Péče o zahradu nemusí být tak složitá, jak se na první pohled zdá. Někdy mohou pomoci i nečekané prostředky z domácích zdrojů.

Při zahradničení platí, že každá rada je drahá. Proto se občas mezi pěstiteli objeví i trochu kurióznější nápady, jak výsledky své práce vylepšit. Jedním z takových triků, na který spousta zahradníků nedá dopustit, je i zakopávání měděných mincí do záhonů se zeleninou a květinami.

Podle nich jim totiž měď pomůže zastavit plíseň na rostlinách, která ohrožuje plodiny, květiny i stromy – a během tohoto období obzvláště rajčata.

Jak měď pomáhá na plíseň na rostlinách

Měď skutečně dokáže být účinným fungicidem, musí se však vědět, jak s ní zacházet. Velice efektní na plíseň na rostlinách bývají konvenční přípravky na bázi síranu měďnatého. Těmi můžete ošetřit například vinnou révu, plodovou i jinou zeleninu, ovocné stromy nebo okrasné květiny. Jakýmkoliv postřikem rostliny ošetřujte večer, kdy nesvítí přímé slunce, dbejte na zásady bezpečnosti a používání ochranných rukavic.

Pamatujte však, že dlouhodobé používání měďnatých přípravků vede k jejich hromadění a může mít negativní vliv na půdní život. To je bohužel fakt.

Rajčata Obří rajčata, která nepraskají? Dopřejte

Foto: Unsplash

Vyplatí se zakopávat mince? Lepší bude hořčice

Pokud jste někdy v záhoně našli zahrabanou měděnou minci, zcela jistě vás to překvapilo. Ve skutečnosti se nemusí jednat o náhodu, možná ji tam zakopal někdo z předchozích zahradníků. Jeho cílem zřejmě bylo zabránit tomu, aby se na rostlinách vyskytla plíseň. Mince totiž v zemi uvolňují částečky mědi, které putují do půdy a poté do samotných rostlin, jež jsou díky tomu silnější a odolnější vůči plísním. Zahrabávat měděné mince je však škoda, navíc celý proces uvolňování prvku bude trvat velice dlouhou dobu. Mnohem účinnější bude hořčičný prášek.

Ten totiž působí komplexně proti více patogenům, jak jsme se už v redakci Chalupáři-Zahrádkáři přesvědčili. Stačí lžíci hořčice rozdrtit nebo rozmixovat (na mysli máme samozřejmě semínka) a nechat přes noc vylouhovat v litru vody. Ráno roztok sceďte, přidejte další dva litry vody a použijte jako postřik. Uvidíte, že vaše rajčata budou zdravá a opravdu obří. A tento postřik můžete vyzkoušet i na jiné rostliny.

 

Zdroj: https://www.dumazahrada.cz/clanek/podzimni-priprava-zahonu-20230926.html, https://www.tomatodirt.com/fall-tomato-garden-preparation.html, https://www.kupi.cz/magazin/clanek/25422-kvasnicove-hnojivo

Náhledové foto: Unsplash

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)