I polomrtvé sazenice lze zachránit. Pomůže vám babiččin odvar z ořechů

I polomrtvé sazenice lze zachránit, polomrtvé sazenice, zachránit, sazeničky, trik

I polomrtvé sazenice lze zachránit. Pomůže vám babiččin odvar z ořechů. Ne vždy je třeba evidentně strádající sazenice ihned vyhazovat. Naopak – leckdy je můžete zachránit správným přísunem živin.

Zahrádkáři se často potýkají s problémem slabých nebo polomrtvých sazenic. Tyto křehké mladé rostlinky totiž vyžadují zvláštní péči a výživu, aby přežily a prospívaly. Naštěstí existuje přírodní a účinné řešení, které mnozí zahrádkáři obvykle z neznalosti přehlížejí: odvar ze skořápek vlašských ořechů.

Proč právě skořápky vlašských ořechů?

Tyto skořápky se často vyhazují jako odpad, ale jsou bohaté na živiny a prospěšné látky. Obsahují řadu minerálních látek, včetně draslíku, hořčíku a vápníku, které jsou pro růst rostlin absolutně nezbytné. Navíc se mohou pochlubit i protiplísňovými a antibakteriálními vlastnostmi, díky nimž dokážou ochránit sazenice před chorobami. Jak na přípravu tohoto šikovného zahradního pomocníka? Mně se osvědčil tenhle recept od mé tety.

  • skořápky z 20 vlašských ořechů
  • 1 litr vody

Rozdrťte skořápky vlašských ořechů na menší kousky, nasypte je do hrnce s 1 litrem vody a směs přiveďte k varu. Poté snižte teplotu a nechte vařit. Tím se do vody uvolní všechny prospěšné látky. Po 20 minutách stáhněte hrnec z ohně a počkejte, dokud odvar zcela nevychladne. Pak ho sceďte a smíchejte s vodou v poměru 1:2 (jeden díl odvaru na dva díly vody). Toto ředění zajistí, že roztok nebude pro sazenice příliš silný a nepoškodí je.

Sazenice rajčete I polomrtvé sazenice lze zachránit. Pomůže

Foto: Pixabay

Jak odvar z ořechových skořápek používat

Zředěný odvar ze skořápek vlašských ořechů použijte k zalévání slabých sazenic, a to nejlépe dvakrát do týdne. Rychle oživí a zesílí. Tento odvar navíc můžete používat po celou vegetační sezónu pro všechny rostliny, které potřebují povzbudit.

Pomůže vám i popel

Kromě odvaru z ořechových skořápek existují i další přírodní prostředky na podporu sazenic. Skvělý je například nálev z cibulových slupek. Budete na něj potřebovat:

  • Osm hrstí cibulových slupek
  • Dva litry teplé vody
  • 100 gramů jemného popela

Vložte cibulové slupky do dvoulitrové nádoby a naplňte ji teplou vodou. Nechte 24 hodin namáčet na tmavém místě a poté do nálevu přidejte 100 g jemného popela. Dobře promíchejte. Nálev smíchejte s dalšími dvěma litry vody a použijte jako zálivku každých 10-12 dní.

 

Zdroj: https://milkweedrising.com/black-walnut-battling-a-natural-born-garden-killer/, https://www.youtube.com/watch?v=qHVkRPslgGY, https://sacdigsgardening.californialocal.com/article/181512-save-plants-heat/, https://www.bhg.com.au/garden/gardening/how-to-save-a-dying-plant/, https://www.justanswer.com/home-improvement/0vqc6-save-bushes-half-dead-due-drought.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)