Jak mít nejkrásnější pivoňky v okolí? Pomůže prachobyčejná močovina

pivoňky

Jak mít nejkrásnější pivoňky v okolí? Pomůže prachobyčejná močovina. Hnojivo ve formě močoviny je vhodné pro celou zahradu, rovněž ale také pro pivoňky, které poté nasadí nespočet květů.

Mezi nejkrásnější okrasné keře, které vůbec znám, patří bezesporu pivoňky. Mám je spojené především se vzpomínkou na mou babičku, která měla keřů hned několik a já je jako dítě obdivovala. Proto jsem si je rovněž na svou zahradu vysadila a vždy, když kvetou, mé myšlenky směřují k milované osobě. Ať už je váš důvod pro jejich pěstování jakýkoli, jistě se také chcete dočkat záplavy okouzlujících květů. K tomu je nutné zvolit vhodné hnojivo, které je v růstu a květu efektivně povzbudí.

Vyberte správný druh

Pivoňky se dělí na dva druhy. Prvním jsou bylinné, jejichž nejznámějším zástupcem je pivoňka lékařská (Paeonia officinalis). Bývají menšího vzrůstu, dorůstají maximálně do výšky jednoho metru a na zimu se zatahují do země. Brzy na jaře se objeví červené výhony a následně nasadí zelené listy a květy. Tyhle pivoňky se na zahrádkách objevují asi nejčastěji – a není tedy divu, že jsou nejznámější. Rozhodně však nejsou jediné, které je možné pěstovat.

Jak mít nejkrásnější pivoňky v okolí

Foto: Pixabay

Druhý typ – dřevité pivoňky – dorůstají až do 2 metrů a na zimu opadají. Nejznámější je pivoňka křovitá (Paeonia suffruticosa).

Ať už se rozhodněte pro kteroukoli z odrůd, před výsadbou je vhodné místo dobře pohnojit a na zimu je rozleželým hnojem také přihrnout. Jsou tak chráněny před mrazy. Vyžadují stanoviště s dostatkem světla, ale rozhodně ne přímé slunce. Optimální je polostín. A myslete také na intenzitu větru. Silný vítr by totiž mohl těžká květenství poničit. Jedná se o odolné keře, které ovšem potřebují vodu. Zálivka by měla být vydatnější především v době před kvetením.

Hnojivo je základ květu

Pivoňky kvetou v závislosti na druhu od dubna do června. Hned zkraje dubna, kdy se keř probouzí, je dobré nastartovat jejich růst. K tomu pomůže dusík, který je hojně obsažen v močovině. Suché hnojivo jemně zapracujte do půdy kolem keřů v poloměru 1 m² a zalijte vydatně vodou, aby se rozpustilo. Na jeden keř by mělo připadnout zhruba 20 gramů močoviny. Později už však tyhle nádherné květiny pohnojte spíše hnojivem s draslíkem a fosforem. Pojistíte si tak množství květů ještě lépe.

Zdroj: https://pestujme.cz/podzimni-sestrih-pivonkam-prospeje-dulezite-je-pockat-na-spravny-okamzik-a-kvetiny-nesetrit/, https://www.flora-kvetiny.cz/o-kvetinach/spravna-pece-o-pivonky

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)