Vinná réva a hnojení: sladké hrozny potřebují dostatek živin

vinná réva

Vinná réva potřebuje spoustu živin, aby vás odměnila svými sladkými plody. Pozor ale, ať to nepřeženete. U hnojiva neplatí, že více je lépe. Existují dokonce odrůdy, které si vystačí s málem, aby vyprodukovaly sladší a lepší hrozny. Takže žádné přehánění – najděte zlatou střední cestu. Jedině tak budete mít spokojenou rostlinku, která vám přinese velké množství skvělých plodů, které si můžete užít na spoustu různých způsobů.

Vinná réva a hrozby při hnojení

Největší hrozba? Příliš mnoho dusíku! Ten sice rozjede růst, ale květy ani plody se moc nekonají. Listy pak bývají citlivější, plody méně sladké a častěji podléhají nemocem i škůdcům. Proto dusíkatá hnojiva jako močovina raději nechte stranou. Co to pro vás znamená? Nepěstovat poblíž révy rostliny, které zase dusíkatá hnojiva potřebují. To může být například trávník.

hroznové víno
Foto: Pixabay

Termíny hnojení

Vinné révě budete muset „podstrojovat“ několikrát za rok:

  • Na přelomu března a dubna, kdy se probouzí k životu, jí dopřejte první dávku hnojiva.
  • Během kvetení (většinou květen – červen, podle odrůdy) si réva žádá další porci živin.
  • Když bobulky začínají připomínat hrášky, je čas na třetí kolo hnojení.

Vinná réva miluje draslík a fosfor

Zatímco s dusíkem byste měli spíše šetřit, draslík a fosfor jsou potřebné. Granulovaná nebo tekuta hnojiva? Je to na vás, ale vybírejte ideálně ta, která jsou navržena speciálně pro vinnou révu! A co síran draselný? Ten můžete použít zejména na začátku sezóny, stejně jako granulovaný slepičí hnůj nebo pampelišková jícha. A co má úplně nejraději? Kompostový mulč! I vy ho můžete mít nejraději, protože nemusíte řešit dávkování – přehnojení nehrozí!

  • Nedostatek draslíku poznáte podle toho, že listy žloutnou a výhonky jsou slabé. Kdy je čas na dodání draslíku? Na jaře či začátku léta.

Příprava půdy před výsadbou

Chcete mít novou rostlinku vinné révy? Než ji vysadíte, připravte pro ni ideální prostředí. To sice vyžaduje více práce nyní, ale odměnu v budoucnu – budete tak řešit méně problémů a navíc budete sledovat spokojený růst své rostliny. Ideální pH? Mezi 5,5 až 7,0. Pokud je půda příliš kyselá, přidejte vápnitý dolomit. Když je zas moc zásaditá, trocha síry to vybalancuje.

Zdroje info:

https://niepodlewam.pl/nawozenie-winorosli-jakie-nawozy-i-termin/

https://www.gardeningknowhow.com/edible/fruits/grapes/how-to-fertilize-grapes.htm

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!