Levandule ‚Hidcote‘: jak pečovat o tento kultivar?

Levandule Hidcote

Levandule ‚Hidcote‘ nese latinský název Lavandula angustifolia. Hledáte nenáročnou rostlinu, která odolá i mrazu? Pak je tato levandule vhodnou volbou! Využít ji můžete jako majestátní solitér nebo klidně přírodní a dekorativní živý plot. Abyste z ní dostali maximum, pěstujte ji na místě, kde se jí dostane alespoň 6 hodin slunečního záření denně. Sluníčko neprospěje jenom vzhledu vaší orchideje. Krásně potom voní!

Levandule do chladného počasí

Chladná a větrná místa? Tak tady se kvetoucím rostlinám dařit nebude. Jiný je ale případ kultivaru ‚Hidcote‘, který se v takových podmínkách cítí jako doma. Vítr vám ve skutečnosti může dobře posloužit. Největším nepřítelem této levandule je totiž plíseň. Dá se ještě zachránit? No, jde to, ale jen velice těžko. Lepší je prevence. A tu zajistíte dostatečnými rozestupy a právě proudícím větrem! Pokud navíc zvolíte dobře propustnou půdu, která nezadržuje vodu, máte vyhráno.

Levandule Hidcote
Levandule Hidcote: Foto: David J. Stang https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lavandula_angustifolia_Hidcote_Lavender_0zz.jpg

Kvete na jaře nebo začátkem léta

Květů se od levandule ‚Hidcote‘ dočkáte na konci jara nebo začátkem léta. Těšit se z nich můžete asi 4 týdny. Pro co nejbohatší kvetení je důležité nejenom slunečné stanoviště. Odkvetlé květy? Pryč s nimi. Vaše rostlinka jich tak bude moci vytvořit mnohem víc! I když tedy nekvete tak dlouho jako francouzské druhy levandulí, nabídne vám mnohem intenzívnější vůni. A co opylovači? Jen málo rostlin milují tak jako právě tuto levanduli!

Výsadba levandule

Levanduli vysaďte ideálně brzy na jaře nebo brzy na podzim. Když ale máte příležitost, můžete zvolit třeba i léto. Levandule sice milují sucho, ale mladé rostlinky vysazené v létě budete muset pravidelně zalévat, aby nevyschly úplně. A když hledáte rostlinku, která by ozdobila některý kout vaší zahrady v květináči, i na to se dá skvěle použít právě tahle! Abyste zabránili plísním, vysazujte rostliny ve vzájemné vzdálenosti 60 cm od sebe (či od jiných rostliny či plotů).

Zálivka rostliny

Levandule ‚Hidcote‘ zalévejte jednou za dva týdny ve vegetačním období (pokud nenastaly výrazné srážky). To se týká ale pouze zavedených rostlin. Nové rostliny? Zalévejte je pravidelně! Jejich kořeny se totiž potřebují pořádně usadit. První měsíce zalévejte jednou za tři ty a poté jednou nebo dvakrát za týden. Kolik vody? Poměrně dost – pořádná zálivka totiž usnadní kořenům pronikat hlouběji do půdy.

Zdroje info:

https://levandulovafarma.cz/produkt/levandule-lekarska-hidcote/

https://www.gardenerreport.com/lavender-hidcote/

Levandule Hidcote: Náhledové foto: Chris Light https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lav-Hidcote_Giant_8673.jpg

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!