Kopřivová kejda: levné hnojivo, které si můžete sami vyrobit. Na jaké rostliny se dá použít?

Kopřivy

Kopřivová kejda není náročná na přípravu, ale pravdou je, že její výrobu budete muset provádět daleko od svého obydlí nebo zahradního posezení. Při přípravě totiž nevábně voní! Pokud to ale vydržíte, získáte úžasné hnojivo téměř zdarma, které pomůže různým rostlinám, které pěstujete. Je skvělý zejména pokud se snažíte nahradit chemikálie přírodními hnojivy a přitom nechcete riskovat nižší úrodu. Kromě toho, že kejda poskytuje cenné živiny, může také odradit některé škůdce.

Kopřivová kejda krok za krokem

Kejdu – nebo chcete-li kopřivovou jíchu – si vyrobíte velice snadno. Budete muset nasbírat asi 1 kg čerstvých kopřiv, které je nasekejte nebo natrhejte na menší kousky. Dejte je do nádoby tak, aby zaplnily asi polovinu jejího objemu a zalijte vodou (zapotřebí bude asi 10 l vody). Na povrch můžete upevnit plátýnko nebo nějakou jinou bariéru, která propustí vzduch, ale ne nečistoty. Pak už nechte dva až tři týdny kvasit (doba kvašení závisí na okolní teplotě). Jakmile směs přestane bublat, je hotová. Sceďte a uchovávejte v chladu. Nařeďte ji s vodou v poměru 1:10 a používejte jako zálivku každé dva týdny.

Kopřiva
Foto: Unsplash

Proč do toho jít

Kromě toho, že se jedná o levné hnojivo, můžete kopřivovou kejdu používat zkrátka proto, že funguje skvěle. Najdete v ní dusík, fosfor, hořčík, železo a vápník, které oceníte při podpoře růstu plodin, květin a okrasných keřů. Kromě toho můžete jejím prostřednictvím odradit i škůdce a odvrátíte i některé nemoci. Mezi ty, kdo kopřivovou kejdu fakt nemusí, patří například mšice.

Kopřivová kejda a rajčata

Rajčata jsou běžně pěstovanou plodinou na našich zahradách. Chcete-li z nich vytěžit maximum, použijte na ně kopřivovou kejdu! Ta je celkově posílí a stimuluje ke květu, čímž maximalizujete svou úrodu. Pravidelným přihnojováním kejdou zajistíte jejich skvělý stav, takže budou odolnější vůči takovým nemocem, jako jsou plíseň šedá či plíseň bramborová.

Okurky také těží z kejdy

Kopřivovou kejdu používejte na okurku zejména v počátečním období jejich vegetace. Také okurky jsou náchylné k plísním. Toto riziko můžete minimalizovat právě tím, že je posílíte prostřednictvím kejdy.

Kopřivová kejda a kořenová zelenina

Petržel, mrkev, řepa či celer – všechny tyto rostliny posílíte, pokud na ně jednou za 14 dní použijete kopřivovou kejdu. V ní se totiž skrývají látky, jako je zinek, křemík, měď, mangan a sodík – což jsou všechno látky, které kořenová zelenina potřebuje.

Použití na maliníky a jahodníky a okrasné rostliny

Rozhodnete-li se posílit své maliníky kejdou, použijte ji jako zálivku v polovině června a na přelomu července a srpna. To u jahodníků ji poprvé použijte už na začátku května. Většina okrasných květin velmi dobře snáší kejdu. Použít je můžete i na růže.

Zdroje info:

https://porady.interia.pl/ogrody/news-gnojowka-z-pokrzywy-do-jakich-roslin-ja-stosowac,nId,6043819

https://www.ireceptar.cz/zahrada/hnojivo-z-kopriv-rajcata-30000611.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!