Klíšťata a děti: udělejte maximum, aby se tito dva letos nepotkali

Klíště

Klíšťata patří k parazitům, kterých se bojíme nejvíc. Nejde ani tak o to, že vypadají jako pavouci, ale že nám sají krev a mohou přenášet spoustu velice vážných onemocnění. Asi je vám jasné, že byste se měli zaměřit zejména na prevenci – tedy snažit se o to, aby se klíšťata k vám ani k vašim dětem nedostala. Právě děti jsou ale schopné ignorovat běžná opatření, jako je vstup do vysoké trávy nebo nošení pevné obuvi. Jak tedy na to?

Klíšťata nesnáší slunce

Udržujte svou zahradu v takovém stavu, který bude pro klíšťata nehostinný. To znamená, že byste měli pravidelně sekat trávu a shrabovat listí. Nechte je na sluníčku, protože klíšťata potřebují vlhkost. Stejně tak pokud máte na svém dvorku dřevo. Nechte ho sušit na sluníčku. Dětská hřiště – prolézačky, pískoviště, domečky – nechte také na světlých místech. To znamená ne pod stromy nebo ve stínu. Vybírejte takové materiály na hraní, která se tak snadno nezahřejí, aby se o ně děti nepopálily.

Děti
Foto: Pixabay

Vhodné oblečení

Je jasné, že v létě svým dětem jen těžko budete oblékat dlouhé nohavice a rukáv. Pokud si ale budete hrát v trávě, je vhodné dodržet alespoň pravidlo o pevné obuvi. Svým dětem oblékejte světlé oblečení, protože na něm mnohem snáz uvidíte lezoucí klíště a máte šanci zasáhnout ještě předtím, než se přisaje. Pokud si budete hrát pod stromy, klobouk je velmi dobrý nápad.

Klíšťata odhalte co nejdříve

Kdykoli se vrátíte z venku, prohlédněte své dítě. Zkontrolujte především vlasovou linii a různá zákoutí lidského těla. Klíšťata se například velmi ráda schovávají v podpaždí nebo právě ve vlasech, nicméně rodiče už je objevily také v pupíku a na jiných částech těla. Pomoci si můžete také tím, že své dítě po návratu domů osprchujete. To pro vás může být prospěšné také v případě, že vaše dítě je alergik – zbavíte se tak alergenů, jako je prach nebo pyl.

Nepropadejte panice

Když už najdete přisáté klíště, není důvod se nějak děsit. Jednoduše ho vytáhněte pinzetou – netočte s ním, nemazejte olejem, prostě ho jedním tahem vytrhněte. Čím dříve to uděláte, tím lépe. Klíště zabalte do plastového sáčku (pokud chcete mít jistotu, můžete ho poslat na rozbor, zda není přenašečem nemocí). Ránu opláchněte vodou a mýdlem nebo antiseptikem. Pokud se u dítěte projeví příznaky chřipky – bolesti kloubů, horečka, bolesti hlavy, raději zajděte za lékařem, který může vyloučit onemocnění způsobená klíštětem.

Zdroje info:

https://tickcontrol.com/blog/five-tips-keeping-kids-safe-from-ticks/

https://kidshealth.org/en/parents/protect-from-ticks.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!