10 nejčastějších problémů ohledně pěstování růží. Jak je vyřešit?

Růže

Růže jsou opravdu velmi náchylné k různým problémům. I když tomu nevěříte, někdy je tato pověst zasloužená, protože ten, kdo je rád pěstuje nebo pěstoval různé odrůdy, se nejspíš setkal nejen s černou skvrnitostí. Ale v dnešní době se daří vyšlechtit růže odolné proti chorobám a  nenáročné na údržbu.

Pokud se vám podaří udržovat keře zdravé a zasadíte je na slunné místo, kde má dostatek vody a budete jí dodávat přísun živin, měli by se projevit jen malé problémy, které postihují všechny odrůdy růží. Nicméně, růže jsou právem nazývány královny květin, ale i královna někdy potřebuje pomoci.

Modrá růže
Foto: Pixabay

1. Žravé mšice

Patří mezi nejčastější problémy při pěstování prakticky všech rostlin. Mšice jsou mršky žravé, které jsou drobné a mají hruškovitý tvar, které se živí šťávami z listů. Tyto potvůrky se vyskytují a dělí na žluté, zelené a načernalé. Takže, pokud narazíte na malé mšice černé nebo zelené, nejde o mušky, ale o mšice. Jedna malá mšice není velkou hrozbou, ale jakmile přicupitá celá kolonie, pak už máte pořádný problém a těžko se jich zbavuje.

Kolonie mšic narůstá prakticky nárazově nebo skokově a na rostlinách je uvidíte hned. Jak se průběžně mšice živí nektarem z rostlin, začne rostlina ztrácet na svém vzhledu, zduří, zkřehne a zežloutne a nakonec upadá, až zhyne.

                Příznaky a poškození

  • Narušení květních poupat a listů
  • Lepkavá medovicová hmota, kterou vylučují mšice
  • Černá plíseň
  • Velké shluky mšic
  • Větší množství mravenců na lepkavých rostlinách

I přesto, že se jedná o velmi drobný a křehký hmyz, lze mšice v určité fázi potlačit silnějším postřikem keře vodou. Je třeba rostlinu opláchnout ze všech stran i ze spodní strany lístků a je třeba to několikrát opakovat, i třikrát denně. Vždy se můžete obrátit na domácí postřikový prostředek proti mšicím. Pokud se vám zdá, že voda už nezabírá, nasaďte insekticidní mýdlo. Ujistěte se po každé aplikaci, že je rostlina zcela pokrytá roztokem.

Mýdlo se za každou cenu musí dostat do kontaktu se mšicemi. Pokud jste fanouškem ekologických řešení, lze využít jednu metodu. Naučte, jak přivolat babočky na svou zahradu. Larvy brouků jsou nenasytní predátoři mšic.

 MšiceFoto: Pixabay

Černá skvrnitost

Zahradníci se této nemoci bojí a právem. Mnoho moderních růží, které se šlechtily, jsou odolné proti této chorobě. Ale i tak se setkáte se spoustou růží, které nejsou odolné. Takže musíte být ostražití a dávat pozor na příznaky jejího vzniku. Černá skvrnitost je houbové onemocnění a velkou roli pro její rozvoj hraje teplé, vlhké a mokré počasí.

Pokud už vás černá skvrnitost dříve navštívila v určité lokalitě, pak si můžete být jistí, že v půdě jsou stále spory, které čekají na ideální podmínky pro rozvinutí. K vyklíčení spór stačí asi 7 hodin teplého počasí a trochu vlhkosti. Ale příznaky se dostaví až za několik dnů. Jakmile si jich všimnete, ihned jednejte a nic nečekejte. Nové spóry se dokáží vytvořit už za 3 týdny.

Ze všeho nejdřív si jistě všimnete černých skvrnek na listech, které se rychle zvětšují a žlutě kroužkují, až nezbyde nic jen žlutá barva. Jakmile dojde k celkovému zežloutnutí listů, začnou opadávat. Při velmi silné infekce dojde k odumření rostliny. Boj proti této chorobě musí začít důkladným podzimním úklidem spadaného listí a zbytků rostliny, protože spóry dokáží přezimovat i v mrazech. Růže nijak nestresujte, dopřejte jim slunce, vodu a cirkulaci vzduchu. Postřiky neemovým olejem bývají většinou nejúspěšnějším.

Prašná plíseň růží

Stejně jako předešlá choroba, je i prašnost houbovým onemocněním, kterého si hned nevšimnete, protože se objeví, až je správný čas. Takže si zapište za uši, že jakmile nastane horko a suché dny s chladivými a vlhkými nocemi, objeví se! Mladé listy se začnou najednou vlnit nebo mačkat. Nakonec se na stoncích tvoří plíseň, což vám prozradí bílý povlak, který se rychle rozšíří po celém keři.

Pokud se pohybujete v oblasti, která je zamořená  moučnivkou, nezapomeňte na prevenci v podobě domácí spreje z jedlé sody. Ale už se nedá použít, jakmile se choroba projeví. Jestliže se už onemocnění projevilo a vy hledáte útěchu ve spoustě postřiků, vyzkoušejte domácí mléčný postřik. Postřik se dá aplikovat i na jedlé rostliny, které často trpí plísní – okurky a dýně.

Cerkosporová skvrnitost růže

Někdy se můžete setkat i s pojmem skvrnitost listu růže. Ať tak, či tak, je onemocnění způsobováno houbou Cercospora rosicola. Nejde o stejnou houbu jako u černé skvrnitosti, ale mají podobné příznaky, které začínají kruhovými skvrnami různých velikostí. Nakonec vzniká jakási fialová “ svatozář “. Pokud budete otálet, skvrny se budou rozšiřovat a střed skvrny se změní na šedavě hnědou, protože tkáň začala odumírat.

Skvrny se především vyskytují na listech, ale může se rozšířit i na další části rostliny. Pokud se rozhodnete pustit se do boje s touto houbou, okamžitě odstraňte a spalte postižené listy. Na konci sezóny odstraňte všechny opadané listy a zbytky růže, abyste co nejvíce omezili výtrusy, které by mohli přezimovat.

Stejně jako tomu bylo u černé skvrnitosti a moučné plísni, použijte fungicid pro navození ochrany rostliny. Místo předražených přípravků raději vyzkoušejte prostředek s jedlou sodou nebo mlékem. K tomu přihoďte pod růžový keř mulčovací kůru, abyste zamezili rozstřikování spór na okolní rostliny.

RůžeFoto: Pixabay

Korunní hálka na růži

Tato nezvyklá choroba postihuje celou řadu rostlin, jako jsou hrozny, ale často se objevují právě i na růžích. Onemocnění je způsobené bakterií Agrobacterium tumefaciens, která ráda narušuje schopnost přijímat vodu a živiny. Ta způsobí, že rostlina nedokáže přijímat dostatek živin pro růst. Kořeny časem zeslábnou, protože jsou neustále stresovány infekcí. Bakterie si vytvoří vstup do rány, které vznikají při řezu, přesazování nebo i při zlomení.

Začíná jako malý výrůstek v blízkosti hranice půdy na stonku, koruně nebo kořenech. Chorobu si leckdo splete s místem po roubování, ale buďte si jisti, že spojka bývalého roubu se nezvětší. Nově vzniklá místa jsou zelená a pěkně kulatá. Začnou se zvětšovat, až začnou být drsná, nepravidelně tvarovaná a tvrdá.

Ke konci začnou rostliny hnít. Na tuto chorobu neexistuje žádný lék, a proto, pokud máte na zahradě takto postiženou růži, ihned ji vykopejte a zlikvidujte – za žádných okolností ji nedávejte do kompostu. Bakterie dokáže přezimovat v rostlině a půdě. Na další rostliny se ráda rozšiřuje postříkáním vody. Na samém místě nesmíte zasázet růže nejméně pět let.

  • Jak se jí vyhnout:

Pokud vám nevadí, že si připlatíte, podívejte se po růžích, které jsou prověřeny a jsou certifikované. A i tak pravidelně růže kontrolujte, abyste mohli sledovat výrůstky na podnoži. Mezi jednotlivými řezy nezapomeňte nůžky vyčistit zředěným roztokem bělidla nebo lihu s vodou, v poměru 1:9. Snažte se zabránit zbytečnému poranění rostliny ostrými nůžkami. Kontrolujte výskyt škůdců a dávejte si pozor při používání sekačky.

Japonští brouci

Broučci se rádi živí i jinými rostlinami, nejen růžemi. Ale pokud víte, že v zahrádce vašeho souseda už jsou, můžete se těšit na jejich brzkou návštěvu. Nejvíce je lákají právě růžové keře. Moc rádi se shlukují ve velkém počtu  a mohou rychle napáchat škody. Tyto bronzovo-zelené broučky opravdu nepřehlédnete. Jejich potravu tvoří listy, které vyžerou a nakonec se vrhnou na deformaci květů a poupat.

Dospělců je velmi obtížné se zbavit. Nejlepší možnou metodou je sbírání brouků do kbelíků s mýdlovou vodou. Pokud se vám podaří se jich zcela zbavit, pak se musíte vydat na průzkum trávníku. Tam se dívejte po housenkách, ze kterých se pak vyklubou.

Virus mozaiky růží

Chorobu zajišťují obecně vzato dva viry: vir nekrotické kroužkovitosti švestek a virus mozaiky jabloní. Šíří se vegetativním množením růží (čili pupeny, odnožemi nebo podnožemi), ale nešíří se sám z rostliny na rostlinu. Lokalizace choroby je pokaždé jen na jednom trsu, ale ve skutečnosti je nemocná celá rostlina. Rostlina začne mít slabou vitalitu, přestane kvést a nakonec zakrní. Jsou i případy, kdy rostlina nejeví žádné příznaky, až nakonec úplně zchřadne.

Dívejte se po těchto příznacích

  • Mozaikové žloutnutí
  • Žluté kroužky
  • Žloutnutí žilek
  • Skvrnitá barva květů

Problému se vyhnete pouze tak, že koupíte certifikované rostliny. Léčba ani prevence zatím není!

Rose curculios

Kuklíci růžoví jsou červenohnědí nosatci s tmavým zbarvením. Jsou poměrně velcí a díky tomu dokážou zničit více rostlin. Špatné na jejich množení je, že i jejich larvy dokáží aktivně poškozovat rostliny. Dospělci se živí pupeny tak, že dovnitř strkají dlouhé nosy. Aby toho nebylo málo, kladou dovnitř i vajíčka. Jakmile se květy otevřou, jsou potrhané od kukel. Dávají přednost žlutým a bílým růžím. Pokud se těmto barvám vyhnete, snížíte tím jejich výskyt.

Při výskytu se musíte obrnit a začít je sbírat. Odstraňte ihned poupata, která spalte. V průběhu sezóny sbírejte zbytky a likvidujte je. Pokud budete mít i tak problémy, použijte širokospektrální insekticid.

Slimáci

Slimáky, které mám na mysli, se označují jako slimáci růžoví a hruškovití. Ale ani jeden není pravý slimák. Jde ve skutečnosti o larvy pilatek, což je drobný létající hmyz. Vzhledem připomínají slimáky a dokonce i vylučují sliz, jímž jsou i pokrytí. Pilatky poznáte podle žlutozelené barvy. Slimáci jsou reflexní zeleno-černí a jsou o něco menší než pilatky.

Známe celkem tři druhy plzáků růžových – plzáci růžoví, kteří jsou schopni vyprodukovat pouze jednu generaci za rok. Pilatka růžová svinutá, která se doslova svine, pokud nežere. Za jeden rok je schopná vyprodukovat 1 – 2 generace. A nakonec pilatka růžová štětinatá, která je pokrytá štětinami podobnými jako vlasy. Ta produkuje až 6 generací. Při napadení růží požírá měkké tkáně, takže listy pak vypadají jako průsvitné.

Pokud je vaše zahrada zatím jen málo napadená, nemá smysl se tím zabývat, protože půjde o drobnou kosmetickou škodu. Větší napadení už ale může oslabit rostliny. S hledáním larev začněte hned na jaře. Z rostlin je odstraníte vodou. Také je proti nim účinný neemový olej a insekticidní mýdlo. Vyhýbejte se zároveň používání insekticidů, protože pilatky mají hodně přirozených predátorů.

SlimákFoto: Pixabay

Třásněnky

Tito strunatci jsou běžně vidět na jiných hmyzích škůdcích. Květopasové jsou charakterističtí svými štíhlými a hnědými těly a žlutými křídly. Živí se na květních pupenech, proto se stávají stále větším problémem pro drobné zahrádkáře.

Pokud se poupata rozevřou, mohou se na jednotlivých okvětních lístcích objevovat hnědé pruhy. Poupata ale zůstávají vysušená a velmi křehká. Živí se také listy, které se zkroutí a deformují. Je prakticky nemožné je dostat pod kontrolu, protože se rozmnožují v poupatech. Pokud se vám bude zdát, že jsou poupata zkřivená, na nic nečekejte a odstraňte je.

V boji proti nim vám pomohou jejich přirození nepřátelé, kteří jsou jinak celkem prospěšným hmyzem. Pokud chcete predátorům pomoci, aplikujte zahradnické oleje nebo insekticidní mýdla, ale nikdy insekticidy.

Zdroje info: thespruce.com, zahradkarskaporadna.cz

Náhledové foto: Pixabay

Už od malička přitahuji pozornost zvířat a ráda jim věnuju svoji péči. A protože jsou zvířata součástí přírody, tak stejnou míru energii dávám i do pěstování plodin. Protože už mám hodně zkušeností, je mou povinností se o ně podělit.