Životabudič pro všechny rostliny: Než je odnesete do popelnice, zkuste kafrový olej
Životabudič pro všechny rostliny: Než je odnesete do popelnice, zkuste kafrový olej. Kafrový olej má velmi široké použití nejenom v péči o zdraví, ale i na zahradě. Pomůže například vrátit zdraví rostlinám.
Kafrový olej, který je již dlouho považován za základ tradičních lékárniček, získává stále větší uznání i u zapálených zahrádkářů. Dokáže se totiž skvěle postarat o rostliny, které chřadnou nebo se potýkají s různými problémy.
Všestranný kafrový olej
Kafrový olej se získává ze dřeva kafrovníku (Cinnamomum camphora) a obsahuje látky, které jsou protiplísňové, antibakteriální a insekticidní. V minulosti se proto používal jako lék na různé lidské potíže – od svalových bolestí a nachlazení až po záněty. Ovšem prospěšný je i pro rostliny. Jeho použití může omladit ty oslabené, bojovat proti houbovým infekcím a také odradit škůdce.
Foto: Pixabay
Oživení chřadnoucích a odumírajících rostlin
Příznaky hniloby, jako je žloutnutí listů, vadnutí a zakrnělý růst, lze často přičíst houbovým infekcím nebo napadení škůdci, přičemž obě tyto potíže může tenhle nevšední pomocník řešit.
- Kafrový olej je účinným antimykotickým prostředkem, který pomáhá potlačovat plísně a houby v půdě. Tyto houby mohou ohrozit zdraví rostlin tím, že napadají kořeny a brání vstřebávání živin a vody.
- Kromě své protiplísňové účinnosti působí kafrový olej i jako přírodní odpuzovač hmyzu. Dokáže odradit celou řadu škůdců v čele s mšicemi a roztoči.
Stimulace vývoje a kvetení
Kromě ochranných vlastností může kafrový olej podpořit také růst a kvetení vašich oblíbených pokojovek. Je zvláště prospěšný pro rostliny, které se zotavují ze stresu způsobeného zimou nebo přesazováním, a dodává jim tolik potřebnou vzpruhu, aby znovu získaly vitalitu.
Jak používat kafrový olej pro rostliny
Smíchejte jednu čajovou lžičku kafrového oleje s jedním litrem vody. Toto ředění je dostatečně silné, aby bylo účinné, ale zároveň dostatečně šetrné, aby nedošlo k poškození. Roztok použijte k zalévání rostlin a dbejte na to, aby se nedostal na listy nebo stonky, které by mohl popálit.
Pokud ovšem vaše rostliny potřebují akutní pomoc, přidejte do roztoku ještě čtyři litry vody a tehdy ho jako postřik použít můžete. Perfektní je proti škůdcům i plísní. Působí podobně jako postřik z chilli. Narozdíl od něj však na rostlinách nezanechává pálivou stopu, ani nedělá problémy při kontaktu s očima. Já mu proto před chilli dávám jednoznačně přednost – a to zejména při aplikaci v interiéru.
Zdroj: https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/stromy/1732-kafrovnik-kafr-ucinky-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti-pro-zdravi-pestovani-davkovani-pestovani, https://www.rehabilitace.info/zdravotni/kafrovy-olej-a-jeho-ucinky-na-co-vsechno-se-da-pouzit/
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)