Včelař varuje před špatným letním skladováním medu, květový by dal na netradiční místo
Včelař varuje před špatným letním skladováním medu, květový by dal na netradiční místo. Med patří k tomu nejvzácnějšímu, co nám může příroda dát. Je však třeba ho skladovat správně, jinak ho můžete snadno znehodnotit.
Med obsahuje mnoho užitečných látek. Nejdůležitější jsou enzymy, které mají na naše zdraví blahodárný vliv. Špatným skladováním je však můžeme snadno zničit.
Med se vyplatí skladovat správně, uchováte tak všechny jeho cenné vlastnosti
Dříve byl med leckdy skoro uctíván. Lidé ho často nazývali „pokrmem bohů“ nebo prostředkem mládí, moudrosti a nesmrtelnosti. Jeho využití je známé už od pravěku a oblíbený je dodnes.
Med je doslova nabušený cennými látkami
Obsahuje mimo jiné řadu cenných látek, například vitamíny A, C, některé vitamíny skupiny B (konkrétně B1, B2, B6, B12) nebo vitamíny D, K, E. Ale nesmíme zapomenout ani na hojnou přítomnost minerálů. Med vám dodá například vápník, draslík, křemík, železo, fosfor, hořčík a sodík spolu s užitečnými enzymy.
Foto: Pixabay
Aby med neztratil své vlastnosti
Med má také schopnost ničit bakterie, a proto se často používá jako přírodní antibiotikum. Aby si však všechny tyto vlastnosti zachoval, je třeba ho také správně skladovat. V tomto ohledu však dělá řada českých domácností stále ty stejné chyby, jak mi prozradil můj známý včelař.
Chtějí ho mít po ruce, takže ho často dávají do kuchyňské skříňky. Tam však bývá blízko zdroje tepla, který ho může degradovat. Pokud to také děláte, zbystřete a najděte pro něj mnohem vhodnější místo – nejlépe ve tmě a chladu (ale cokoliv je lepší než skříňka poblíž sporáku, kde se teplota vzduchu často mění).
Květový med vyžaduje zvláštní zacházení
A pak tu máme druhy medu, které rády kvasí. Typicky jde o květový med, ale také lipový, akátový apod. Někdy se ani nenadějete a rychle vám zkvasí. Stačí, aby byl stočený dřív nebo zkrátka obsahoval trochu vyšší množství vody (což na první pohled obvykle nepoznáte).
Předejít tomu ale můžete snadno – stačí ho uchovávat v ledničce. Ta ho před škodlivými vlivy okolí ochrání, ale na chuti a vlastnostech mu rozhodně nijak neubere.
Zdroj: https://www.zbynekmlcoch.cz/texty/jidlo-strava/med-ucinky-na-zdravi-organismus-slozeni-medu, https://www.herbalista.cz/zdravi/vse-o-medu/
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)