Vánoční stromek: Zvolit řezaný nebo v květináči? Pro a proti

Vánoční stromek

To, jaký si zvolíte vánoční stromek, bude záviset na vašich preferencích. Řezaný vánoční stromek je klasikou, kterou volí poměrně velké množství lidí. Spousta lidí se rozhodne zvolit umělý vánoční stromek, aby se vyhnuli každoročnímu shánění. V současné době už je možné koupit stromky s 3D jehličím, které vypadají skoro jako živé stromečky. A třetí skupinu tvoří stromky v květináči, které jsou vhodné pro ty, kteří nechtějí, aby kvůli nim „zemřel“ stromek, ale přesto se živého stromku na Vánoce nemohou vzdát.

Vánoční stromek v květináči

Poté, co vánoční stromek udělá parádu v době svátku, jej můžete vysadit do zahrady. To, zda se dá stromek trvale pěstovat v květináči, vyvolává spory u mnohých zahradníků. Nemusí se to podařit každému, avšak při dodržení určitých pravidel to možné je. Důležité je ale koupit si takový stromek, který se pro pěstování v květináči hodí. Květináč totiž nemusí být vhodným prostředím pro jakýkoli jehličnan. Takže volba správného stromku je klíčová. Například jedle kavkazská, která je velmi oblíbená jako vánoční stromek, není pro pěstování v nádobě vůbec vhodná. Vytváří totiž rozsáhlý kořenový systém. Ale takový smrk má plochý kořenový systém, a proto je možné ho pěstovat v květináči.

Vánoční stromek

Foto: Pixabay

Výhody stromků v květináči

To, proč se lidé rozhodnou pro stromek v květináči, je skutečnost, že jej po skončení svátků nemusíte vyhazovat. Po Vánocích jej můžete vysadit do zahrady nebo (pokud máte vhodný druh) pěstovat dál v květináči. Stromek se tedy může stát trvalou dekorací vaší zahrady či terasy. Avšak výběr stromků v květináči je poměrně omezený. Důvodem je právě to, že ne každý jehličnan se pro trvalé pěstování v nádobě hodí. Stromek v nádobě je třeba pravidelně zalévat a hnojit, v případě potřeby taktéž přesadit do větší nádoby.

Řezaný vánoční stromek

Řezaný vánoční stromek může být levnější, než ten v květináči. Otázkou ale je, nakolik bude levnější oproti umělému vánočnímu stromečku. Ten totiž můžete koupit v mnohých cenových relacích – od 500 Kč až klidně po 10 000 Kč. Náklady na umělý stromek ale lze rozpočítat do více sezón, protože jej budete používat několik let po sobě. To se o řezaném vánočním stromečku bohužel říct nedá. V čem ale spočívá výhoda řezaného stromku je to, že máte živý stromek, který může mít i větší rozměry. U stromků v květináči jste přece jen omezeni velikostí květináče a stromek tak nenaroste do takových velikostí, jaké byste si možná přáli.

Zdroje info:

https://blog.plantpassion.co.uk/2009/12/-christmas-trees-cut-potted-or-pot-grown-which-one-is-for-you-.html

https://fajnyogrod.pl/porady/choinka-cieta-czy-w-donicy-co-lepiej-wybrac-na-swieta/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!