Tipy pro řízkování rybízu

Rybíz červený

Pokud si chcete pořídit novou rostlinu rybízu (červeného, černého i bílého), můžete zajít do zahradnického centra a tam si ji zakoupit. Anebo se můžete rozhodnout ušetřit své peníze a pustit se do řízkování. Právě řízkování je jeden z nejlevnějších způsobů množení rybízu. Budete k tomu potřebovat někoho, kdo rybíz již má a je ochoten vám několik řízků věnovat. Jak na samotné řízkování se dozvíte z tohoto článku.

Pozor na starší řízky

Pro řízkování se nejlépe hodí jednoleté výhony o délce 20 až 25 centimetrů. U starších řízků je ten problém, že se hůře ujímají. Řízky je třeba odebírat v období vegetačního klidu – to znamená na podzim nebo brzy na jaře, kdy se ještě netvoří pupeny. Pokud řízky odebíráte na podzim, umístěte je ve sklepě a do vlhkého písku. U řízků odebraných na jaře může být zase problém s tím, že naraší pupeny příliš brzy: proto je vhodné je uchovávat při nižších teplotách, aby se tak nestalo.

Rybíz

Rybíz: Foto Pixabay

Řízky potřebují kvalitní půdu

Pro své řízky vyberte co nejkvalitnější půdu – dobře ji zpracujte a zbavte veškerého plevele. Pokud se rozhodnete řízky pěstovat na běžné polní půdě (kde se předtím pěstovaly polní plodiny), je dobré do ní s dostatečným časovým předstihem zapracovat chlévskou mrvu. Nepřítelem všech řízků je sucho, a proto je vhodné zvolit takovou půdu, která dobře zadržuje vláhu.

Kdy a jak sázet řízky?

Řízky vysazujeme na podzim nebo brzy na jaře – jakmile půda oschla. Není totiž vhodné, aby tam, kde budou řízky, stála voda. Řízky sázíme ve vzdálenosti 15 až 20 centimetrů od sebe, jednotlivé řádky pak vzdálené asi 80 centimetrů. Jak hluboko řízky zasadit závisí na půdních a klimatických podmínkách. Pokud máte na své zahradě lehkou půdu, nechte z půdy vyčnívat jej jeden pupen řízku. Těžká a vlhká půda naopak vyžaduje sázení řízků na dvě třetiny jejich délky. Řízky sázejte pod úhlem 45 °.

Červený rybíz: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!