Tiplice není komár. Nepleťte si je a už vůbec tiplici nezabíjejte!
Tiplice si spousta lidí plete s obřími komáry. Bojíte se jich? Zbytečně! Člověku totiž vůbec neublíží (i když mohou být trochu otravné). První dobrá zpráva: NENÍ to komár! A hlavně NEBUDE vám sát krev. Ne, vážně, tyhle vytáhlé mouchy vás neštípou, protože prostě nemají ústa na sání. Dospělé tiplice většinou nejí vůbec, jen sem tam si usrknou nektar. Jejich životním úkolem je: páření. Samičky můžou naklást až 300 vajíček během pár dní.
Samice vs. samci
Samice mají bříško větší a zakončené do špičatého „kladélka“ — nevypadá sice úplně jako žihadlo, ale slouží k položení vajíček. Samci jsou štíhlejší a nemají tuhle „zbraň“. Oba patří mezi dvoukřídlé, stejně jako třeba mouchy domácí. Na rozdíl od nich ale neradi loví v interiéru — radši je najdete na zdech venku nebo u oken. Žijí hlavně tam, kde je vlhko a spousta rostlin, třeba kolem rybníků.
Larva a kukla tiplice
Jejich larvy mají rádoby „kožený“ oblek, žádné nožky a kroutí se jako čevíci. Na konci jejich bříšek však najdete takové malé chapadélkové výčnělky, které dokážou natáhnout, když se cítí ohroženi — třeba když je někdo zvedá. Je to trochu divný reflex, ale kdyby se vám při zvedání něco začalo natáhnout, asi byste to taky rychle pustili, co myslíte? Čtyřikrát se svléknou než se zakuklí. A kukla? V tomto stádiu vydrží jen týden nebo dva. Pak se probudí, páří se, nakladou vajíčka, a pokud mají štěstí a čas, možná si i trochu smlsnou na nektaru — protože dospělí jedinci moc dlouho nežijí.
Role v přírodě
I když si tedy občas vezmou nektar z vašich rostlin, většinou jim neublíží. V přírodě ale mají zásadní roli. Slouží totiž jako super chutná svačinka pro ryby, vážky, pavouky i ptáky. Navíc svým drcením listů pomáhají vytvářet potravu pro další drobné živočichy, kteří je pak s radostí sežerou. Jeřábí mouchy možná nejsou mistryně letového umění a jejich larvy mohou znepříjemnit květinovou zahradu, ale ve skutečnosti přinášejí víc užitku než škody. Poskytují potravu spoustě živočichů a možná i trochu pomáhají opylovat.
Zdroje info:
https://thearthroblogger.com/2021/09/07/crane-flies-are-not-mosquitoes/
https://bugweedmart.com/crane-flies/
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!