Sklo v zahradní půdě: tipy, jak na jeho odstranění
Sklo si do zahrady cestu najde častěji, než by člověk čekal. A i když rostlinám nijak neškodí, vaše prsty nebo podrážky si s ním už tak nerozumí. Sklo se v půdě často ocitne kvůli špatné likvidaci odpadků nebo starému harampádí, které na pozemku kdysi bylo. Možná tu kdysi stála skleněná veranda? Dobrá zpráva je, že sklo je chemicky inertní. To znamená, že vašim rostlinkám nijak neškodí – jejich kořínky ho klidně přehlédnou. Avšak – kopnete o země a střep vám může znepříjemnit den. Když sklo leží na povrchu, dá se jednoduše vysbírat.
Sklo rostlinám neškodí
Sklo je v podstatě jen rozžhavený a následně ztuhlý písek – až z 99 % tvořený oxidem křemičitým. A co když je v zemi celá sklenice nebo ostrý střep? I tak to nevadí – pokud se sklo nehýbe nebo proti němu kořeny nevyrazí velkou rychlostí. Zkrátka a dobře – sklo neruší, nehnije, ani nic nekrade z půdy.

Kde se vzalo, tu se vzalo
Odkud se sklo v půdě vzalo? Možností je několik! Někteří zahradníci kdysi věřili, že ostré střepy odradí slimáky. Jenže časem se sklo zanořilo do země a zůstalo tam. Pokud váš dům stojí na místě bývalé továrny, obchodu nebo skladiště, je dost možné, že tu sklo bylo jednoduše zakopáno spolu s jinými „poklady“. Rekultivace pozemků někdy tyhle dávné vrstvy úplně neodstraní. Zavařovací sklenice se kdysi používaly jako mini skleníky – ochraňovaly mladé sazeničky před zimou. Avšak někdy se mohla některá z nich rozbít…
Sklo je nebezpečné pro zahradníka
Rostliny si se sklem v půdě hravě poradí – ale vaše prsty už takové štěstí mít nemusí. Když se sklo rozbije, vytvoří ostré hrany, které se mohou časem zabořit do půdy. A právě tam číhá neviditelné nebezpečí pro všechny, kdo se rozhodnou hrábnout do země holou rukou. Proto používejte ochranné rukavice, víte-li, že ve vaší půdě jsou skryté střepy. Pokud budete půdu plnou skla zpracovávat stroji, může střep vylétnout velkou rychlostí a zasáhnout vás. Noste proto raději i ochranné brýle. Ty vám navíc mohou ochránit i před UV zářením.
Bezpečné čištění půdy
Nechcete-li se rovnou pustit do tvorby vyvýšeného záhonu, můžete si poradit i jinak. Chcete se skla zbavit nadobro? Tady je osvědčený a jednoduchý plán:
- Nejdřív půdu ručně očistěte. Žádné stroje – nechceme mít skleněný ohňostroj.
- Nakypřete půdu hráběmi nebo kultivátorem.
- Půdu postříkejte vodou. Jemná sprška smyje lehké nečistoty a sklo se krásně ukáže.
- Posbírejte střepy rukou (s rukavicemi!). Vždy používejte rukavice odolné proti proříznutí.
Sklo v trávě
Oblečte si ochranné rukavice a pevné boty. Nikdy nevíte, kde číhá další střep. Sesbírejte větší střepy, s menšími kousky si poradí průmyslový vysavač. Nakonec vezměte větší kus plastelíny nebo gel na čištění interiéru auta a jemně s ním přejeďte trávu. Zachytí i ty nejmenší, zrádné střípky. Zvažte odstranění horní vrstvy trávy i s půdou do hloubky cca 5 cm. Je to radikální, ale jisté. Na to místo můžete později dosít novou trávu a být si jistí, že je pod ní čisto.
Zdroje info:
https://flourishingplants.com/glass-in-garden-soil/
https://gardening.stackexchange.com/questions/15027/how-can-i-deal-with-broken-glass-spread-out-in-my-yard
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!