Rýmovník: doplněk domácí lékárničky

Rýmovník

Rýmovník je skvělou bylinkou, která se hodí do období chřipek a nachlazení. Může zmírnit projevy rýmy a ulevit od bolestí horních cest dýchacích. Ne vždy ho ale máme po ruce v dostatečném množství, i když se dá říct, že se jedná o jednu z nejoblíbenějších bylinek vůbec. Naštěstí existuje několik výrobků, které si můžete z této silné bylinky připravit a mít tak lék dostupný kdykoli v roce. Pro nalomené zdraví se velice hodí například sirup nebo mast z rýmovníku.

Rýmovníkový sirup

Sirup z rýmovníku je populárním způsobem, jak dostat tuto léčivou bylinku také do dětí. Je příjemně sladký a jeho výhodou je to, že jej můžeme připravit ze všech odrůd rýmovníku. Na jeho přípravu budete potřebovat:

  • 1 BIO citron,
  • 1 BIO pomeranč,
  • 50 listů rýmovníku,
  • 1 l vody,
  • 1 kg cukru (třtinového).

Listy rýmovníku neomýváme a nemusíme je ani nijak krájet. Stačí, když je dáte do dostatečně velkého hrnce, kam se vlezou všechny ingredience. K listům přidáme i nakrájené citrony a pomeranče. Toto všechno zalijeme 1 litrem horké (nikoli však vroucí vody). Přikryjeme poklicí a necháme louhovat minimálně 24 hodin, klidně však i dvojnásobnou dobu. Po vylouhování slijeme tekutinu přes jemné plátýnko, a co nejvíce všechny listy vymačkáme. Chceme dostat maximální množství tekutiny. Tuto tekutinu pak přivedeme k varu a přidáme do ní cukr, pokud možno třtinový. Pořádně zamícháme, aby se rozpustil. Jakmile začne tekutina houstnout, odstavíme.

Rýmovník

Rýmovník: Foto Commons.wikimedia.org

Med z rýmovníku

Med z rýmovníku se vyrábí stejným způsobem, jen je potřeba pokračovat ve vaření tak dlouho, dokud směs nebude hustá jako med. Trvá to trochu déle.

Mast z rýmovníku

Na mast z rýmovníku budeme potřebovat asi 30 listů rýmovníku a 200 g nějakého tuku – může to být kokosový olej nebo třeba i sádlo. Prostě nějaký tuk, který po zahřátí zkapalní a ochlazením ztuhne. Tento tuk si dáme do hrnce a ohřejeme ho, aby se rozpustil na kapalinu. Listy rýmovníku nakrájíme na menší kousky a přidáme je do hrnce k rozehřátému tuku. Tuk by neměl být příliš rozpálený, ohříváme je na velmi mírném plameni, a to i po vhození listů rýmovníku. Takto ohříváme asi dvě hodiny za občasného promíchání. Po dvou hodinách směs slijeme do misky a dáme do lednice. Na druhý den opět ohříváme na mírném plameni dvě hodiny, poté ale přecedíme. Tekutinu slijeme do finální nádoby. Uchováváme v chladu. V případě nachlazení si směsí potřeme hrudník.

Rýmovník: Náhledové foto Commons.wikimedia.org

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!