Organický odpad: Nevyhazujte ho, využijte ho jako hnojivo

Organický odpad

Každá zahrada by mohla být prostorem, kde se jedinec může ve svém volném čase věnovat pěstování dekorativních a užitkových rostlin. Práce na ní přispívá k lepší fyzické i psychické kondici. Může to být cenná zábava, kterou lze dělat až do stáří, pokud je člověk silný a zdravý. Na své zahradě byste měli mít nepochybně kompostér odpovídající určité velikosti. K čemu to je a který si sehnat?

Kompost, k čemu je?

To, co v zahradě rozhodně nechybí, je biologický odpad. Když se podíváme na jeho složení, může to být velká škoda, že skončí někde pohozené. Ve vší té posečené trávě, vytrhaném plevelu a shrabaných listech je spousta doplňků, které ještě můžeme využít. K tomu byste ale měli mít přístupný kompostér, kam můžete odkládat přírodní odpad. Po jeho rozložení získáte úrodnou půdu vylepšenou dusíkem, draslíkem a fosforem, které využijete k hnojení rostlin a stromů. Kompostér slouží k výrobě kompostu – což je logické. Této proměně budou věnovat pozornost různé mikroorganismy, které se podílejí na rozkládání biologického odpadu.

Můžete si vyrobit vlastní kompostér? Ano a celkem snadno

Organický odpad 2
Foto: Pixabay

V obchodech, zejména jako jsou hobbymarkety, je možné zakoupit hotový kompostér (nejčastěji plastový). Častěji se jedná o plastovou bednu s víkem nebo bez něj. Kompostér si ale navíc můžete vyrobit sami, když použijete například pár dřevěných desek. Najděte vhodné místo pro svůj kompostér – toto místo musí být dobře větrané. Do kompostéru se dává všechno, co je organický odpad. Dává se do něj i kávová sedlina, čaj, ovoce a zbytky zeleniny, posekanou trávu, listí, plevel. Do kompostu by nemělo být zahrnuto nic podobného jako jsou kosti, zbytky masa atd. Občas je dobré do kompostu dobré přimíchat urychlovač kompostu.

Zemina z organické hmoty

Jak jsme upřesnili už výše v článku, mikroorganismy pracují v kompostu neustále. K životu potřebují teplo a vlhko. V období sucha se proto vyplatí kompost občas zalít. Zrání kompostu trvá přibližně půl roku až rok. Po uplynutí této doby je plně připraven k použití. Budete ho moci využít k hnojení užitkové zahrady a dekorativních rostlin a stromů.

Zdroje info: pestujeme.cz, prima-receptar.cz

Náhledové foto: Pixabay

Už od malička přitahuji pozornost zvířat a ráda jim věnuju svoji péči. A protože jsou zvířata součástí přírody, tak stejnou míru energii dávám i do pěstování plodin. Protože už mám hodně zkušeností, je mou povinností se o ně podělit.