Maliník se snadno šíří sám. Přinášíme způsoby, jak mu v tom zabránit

Maliník

Maliník patří mezi nenáročné rostliny. Pokud mu poskytnete ideální podmínky, poroste si sám. Ani se nemusíte snažit o jeho množení. Jsou-li pro něj podmínky až příliš výhodné, může se vám stát, že se rozšíří až do míst, kde ho nechcete. Takže ještě předtím, než jej začnete pěstovat, je dobré popřemýšlet o tom, jaké rostliny budou v jeho okolí.

Ideální podmínky pro maliník

Maliník miluje slunce, ale vystačí si také s polostínem. Je možné, že úroda z něj bude v polostínu o něco nižší. Protože maliník dosahuje poměrně velké výšky, je dobré sadit jej na místo chráněné před větrem, které by mohlo způsobit zlomení výhonků. Půda pro pěstování by měla být lehká a výživná s mírně kyselým pH. Ideální je směs listovky a písku v poměru 3 ku 1. Vhodné místo je na okraji zahrady nebo na samostatném záhonu, kde maliny obeženete plůtkem. Ten plní hned dvě funkce: poskytuje oporu před větrem a zabraňuje nechtěnému rozrůstání.

Maliník

Foto: Pixabay

Malý příkop u maliníku

Okolo záhonů s maliníkem můžete také udělat malou cestičku či příkop, které mohou působit proti nechtěnému šíření maliníku. Pokud objevíte kořeny na místě, kde maliny nechcete, jednoduše je vykopete. Na podzim se vyplatí provést řez, který napomáhá nejenom k lepšímu růstu v následujícím roce, ale také zabraňuje nadměrnému šíření malin. Řez provádíme až po odplození malin.

Maliník a rostliny kolem něj

U maliníku můžete mít rostliny, které s ním budou konkurovat o živiny a vodu, nebo naopak ty, které budou jeho růstu prospívat. Proto je velmi dobré zamyslet se nad tím, jakého rostlinného souseda pro maliny zvolíte. Skvělým společníkem jsou fazole. Ty na sebe vážou dusík, což je prvek, který přispívá k nadzemní tvorbě na úkor kořenů. A to je přesně to, co u malin chcete dosáhnout! Omezit tvorbu kořenů, ale naopak dosáhnout obrovského množství malin.

Vhodní společníci

Dřišťál, růže nebo jalovec ovlivňují celkový růst maliníku a příznivě působí na množství plodů. Kopr zase přiláká prospěšný hmyz, díky kterému bude maliník dobře opylován. Ze stejného důvodu je vhodné kolem malin pěstovat takové ovocné stromy, jako je například švestka, třešeň a hrušeň. Jabloň navíc chrání maliník před šedou hnilobou.

Nevhodní společníci

V blízkosti maliníku bychom naopak nikdy neměli pěstovat ty rostliny, které nepříznivě ovlivňují jeho růst. Jedná se o česnek, petržel či ředkvičky. Pěstujete-li květiny, pak se vyhněte měsíčku a kosatci v okolí maliníků. Nevhodnými sousedy je také černý bez, rakytník, jasmín či hroznové víno.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/zahrada/co-zasadit-k-malinam-30000625.html

https://extension.umn.edu/fruit/growing-raspberries-home-garden

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!