Jak se zbavit plísně v koupelně jen s pomocí domácích prostředků

Jak se zbavit plísně v koupelně jen s pomocí domácích prostředků. Plíseň obecně je mrzutost. Plíseň v koupelně je velká mrzutost. Kromě toho, že plísně způsobují alergie, tak nevypadají vůbec pěkně, znehodnocují zdivo a dokážou pěkně potrápit při odstraňování.

Obecně se plíseň v koupelně vyskytuje v místech kde je vlhko nebo vlhkost kondenzuje. Nicméně není od věci zjistit, jestli nejsou i jiné důvody pro vznik plísně, například tepelný most, zatékání nebo špatná izolace.

Odstranění plísně

Pokud se vám v koupelně vyskytne plíseň a máte stále umakartové jádro, zvažte rekonstrukci a vyzdění jádra.

Objeví-li se plíseň i poté, je nutné ji chemicky a mechanicky odstranit. Základem toho, aby plíseň neměla vhodné podmínky pro svou existenci je větrání a teplo.

  1. Místa, která jsou zasažena plísní nejprve navlhčete a opatrně oškrábejte a nechte řádně vyschnout

  2. Poté místa ošetřete desinfekčním prostředkem a nechte zaschnout

Desinfekční prostředky proti plísním koupíte běžně v drogeriích či supermarketech.

Pokud se plíseň ve spárách nebo silikonu i přesto vrací, je vhodné původní spáry či silikon kompletně odstranit a znovu vyspárovat či zasilikonovat.

Vyskytla-li se vám plíseň na zdi, je nutné stěny vydesinfikovat a znovu přemalovat. Případně použít protiplísňový nátěr.

Soda bikarbona

Foto: Pixabay

Domácí prostředky na plísně

Pokud nefandíte nebo nechcete používat chemicky vyráběné prostředky proti plísním, můžete si pomoci i z domácích zdrojů.

Níže je několik domácích prostředků:

  • Čistý líh smíchaný s vodou v poměru 1:1 nalejte do rozprašovače, aplikujte a nechte působit. Po několika minutách setřete houbičkou. Nejčastěji se používá na stěny.

  • Borax je přírodní, ale velmi silný prostředek na čištění, proto při práci s ním buďte obezřetní. Šálek boraxu smíchejte s 3,5 litry vody a naneste na místa postižená plísní. Po chvíli působení místo vydrhněte a utřete.

  • Mezi silné dezinfekční prostředky patří také čajovníkový olej. Smíchejte 2 lžíce oleje se 2 sklenicemi vody. Roztok dejte do rozprašovače, místo postříkejte a nechte působit zhruba 2 hodiny. Poté utřete.

  • Soda je velký domácí pomocník. Smíchejte ji v poměru 1:1 s vodou na pastu a tu naneste na postižená místa. Nechte zaschnout a odstraňte např. pomocí starého zubního kartáčku a utřete.

  • Peroxid vodíku v 3% koncentraci aplikujte rozprašovačem na místo s plísní. Po 10-15 minutách místo vyčistěte a setřete.

  • Levným prostředkem pro boj s plísní je prací prášek a ocet smíchaný v poměru 1:1. Směs aplikujte na postižená místa a nechte působit ideálně přes noc. Poté otřete houbou.

Prověřené chemické prostředky

Mezi populární chemické prostředky dostupné v drogeriích, hobby či supermarketech se řadí:

  • Cillit Bang Spray odstraňovač černé plísně

  • Ceresit Stop Plísni All in One

  • Savo proti plísním

  • Larrin proti plísni

Při použití kupovaných prostředků, si nezapomeňte pečlivě přečíst návod k použití.

Jak plísni předejít

Plísni je lepší předcházet ideálně větráním. Pokud se plíseň již vyskytne, tak je vhodné po jejím odstranění ji ztížit podmínky pro návrat.

Mezi prostředky, které pomáhají proti plísni patří:

  • Odvlhčovače vzduchu

  • Směs složenou z 1-2 lžičky sody a 2 sklenic vody nalijte do rozprašovače a aplikujte na problematická místa

  • Sprchový kout po osprchování dobře očistěte ledovou vodou, která odstraní zbytky gelů, mýdla a šamponů

Boj s plísní bývá dlouhý, ale při správné péči lze plísni předcházet nebo ji výrazně eliminovat.

Zdroj: https://www.veselebydleni.cz/magazin/jak-se-zbavit-plisne-v-koupelne, https://www.veselebydleni.cz/magazin/jak-se-zbavit-plisne-v-koupelne, https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/plisen-v-koupelne-20300219.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)