Jak pečovat o kompost, aby vám dělal opravdu jen radost

Chcete, aby byl váš kompost plný živin, které prospějí všem rostlinám? Pak se držte jednoduchých zásad. Pokud totiž budete na kompost házet vše, co vám přijde pod ruku, jen tak bez ladu skladu, pak rozhodně nepochodíte. Naopak.

Kompostování má svá přesně pravidla a aby bylo úspěšné, rozhodně pro to musíme udělat. Proto se při správném kompostování se držte se těchto zásad.

Co do kompostu nepatří

Do kompostu byste neměli dávat odpad z ryb a masa, protože lákají hlodavce. Problematické jsou také nemocné rostliny, ty by měly skončit raději v nádobě na odpad. Bez problémů však do něj můžete dát odkvetlé a zvadlé rostliny, oříznuté a posekané větve stromů, uschlou posečenou trávu, zbytky ovoce a zeleniny. Příležitostná dávka usazeniny z kávy bude zákuskem pro všechny prospěšné žížaly.

A pamatujte si také, že čím jsou části odpadů menší, tím spíše je začnou mikroorganismy rozkládat. A důležité je i správné vrstvení kompostu. A jak na to? Musíte dodržovat několik pravidel.

Kompost

Foto: Pixabay

Jak na vrstvení kompostu

Kompost by měl mít v každém případě kontakt s půdou, ochranou před hlodavci může být kus hustého pletiva. Ideální je umístění v polostínu, například pod světlou korunou stromu. Začátečníci mohou do kompostu přimíchat i urychlovač. Později urychlíte rozklad několika lopatami staršího polovyzrálého kompostu.

A abychom nezapomněli – důležitá je i vlhkost. Svůj kompost tedy podle potřeby zalévejte nebo přidávejte suchý materiál. Tehdy dozraje rychle a bez zápachu v průběhu několika měsíců. Brzy se tedy budete moci těšit ze své vlastní zásobárny živin pro rostliny. Pamatujte si však, že dobře vyzrálý kompost potřebuje asi 12 měsíců k tomu, aby byl opravdu plnohodnotný.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.kompostuj.cz/vime-jak/jak-vyrabet-kompost/zakladni-pravidla-kompostovani/

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)