Jak naložit maso na grilování

Grilovací sezóna je v plném proudu. O výběru kvalitního grilu jsme už psali, nyní bychom se chtěli zaměřit na grilování jako takové. Většinou všichni v létě používáte zahradní grily, ale při výběru a marinování masa se dopouštíte řady zbytečných chyb. Také samotné grilování není takové, jaké by mělo být. Podívejte se na několik rad, které vám zaručeně pomohou.

Jaké maso si vybrat na grilování

Vy, co holdujete vepřovému masu, pro grilování si kupte krkovičku, kotletu či panenku. Z drůbežího masa se hodí na gril křidýlka, prsíčka a stehýnka. Hovězí není až tak oblíbené, ale grilovat můžete svíčkovou a nízký roštěnec, nicméně maso musí být opravdu kvalitní a i grilovat jej musíte na minutu přesně, aby nebylo moc tuhé nebo krvavé. Tloušťka vepřového masa by měla být 2 až 3 cm. Maso na grilování nenaklepávejte. Než jej začnete grilovat, maso vyndejte z lednice dostatečně dopředu. Maso solte těsně před přípravou. Osolené odležené maso nebudete mít tak šťavnaté. Milovníkům ryb doporučujeme grilovat pouze čerstvé ryby, protože ryby z mrazáku se vám budou rozpadat.

Marinády na grilování masa

Nakládání masa na grilování není složité, ale dodržet byste měli pár základních věcí. Příprava dobré marinády je cesta ke křehkému a šťavnatému masu. Základem marinády je olej, který je ochucený kořením. Doporučujeme použít olivový olej, čerstvý pepř a bylinky dle vaší chuti. Samozřejmě v obchodech najdete řadu již hotových marinád, ale není nic lepšího, než si ji připravit doma. Maso naložte den předem, minimálně však tři hodiny před samotným grilováním. Marinádu před grilováním z masa lehce setřete. Olej vám nebude kapat do grilu, nebude hořet a tím zabráníte vzniku rakovinotvorných látek.

Jak správně grilovat

Gril dostatečně rozpalte. Ideální teplota se pohybuje mezi 250 ° a 300 °C. Při vyšší teplotě maso nebudete grilovat, ale pálit. Rozpálit uhlí by vám mělo trvat zhruba 40 minut. Na rošt nevkládejte mnoho porcí najednou. Během otáčení maso v žádném případě nepropichujte, otáčejte ho pomocí kleští. Vhodné je koupit si sadu na grilování. Dodržujte také dobu grilování, abyste maso neměli nedopečené nebo naopak přepečené.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.