Nemoci paprik

Přestože jsou u nás vhodné klimatické podmínky na pěstování paprik, mohou je ohrozit některé choroby. Napadnout je může i řada škůdců, mezi které patří mšice, svilušky, třásněnky, molice, můra kapustová či zelená a další. Přečtěte si, jak si vypěstujete papriky a které choroby by vám mohly znepříjemnit jejich pěstování.

Papriky – výsev a pěstování

S výsevem paprik začněte již v lednu nebo únoru. Připravte si dobře propustnou, hlinitou půdu. Před výsadbou namočte semena paprik na pár hodin do vlažné vody. Rostliny potřebují dostatek vlhka, světla a teplotu kolem 23° až 25° C. Jakmile vytvoří dva pravé lístky, přesaďte je do samostatných nádobek. Na záhony je vysaďte až v době, kdy teploty neklesnou pod bod mrazu. Záhon před výsevem prohřejte pomocí mulčovací fólie. Vysejte je zhruba 50 cm od sebe, přidejte kompost, zalijte je a zasypte zeminou. Na začátku pěstování je vhodné papriky překrýt nějakou textilií či fólií, abyste zajistili teplo. Ideální je pěstovat papriky ve skleníku či fóliovníku. Dříve vyrostou a nebudou náchylné na nemoci. Papriky potřebují pravidelnou zálivku. Vhodným hnojivem na papriky je vyzrálý kompost, nevhodná jsou dusíkatá hnojiva.

Virové choroby paprik

Papriky jsou náchylné na virové choroby, mezi které patří například virus mozaiky okurky, který může papriky postihnout v měsíci srpnu. Při této chorobě se paprikám deformují a zmenšují plody a na listech se objevují hnědé skvrny. Další z virových chorob je bronzovitost rajčete, která zpomaluje růst a vede až k úhynu rostlin. Poznáte ji tak, že na plodech se objeví různobarevné skvrny. Rostliny musíte ihned zlikvidovat. Praskající nekrotické skvrny na plodech a listech a jejich opad způsobuje jedna z dalších chorob, a to bakteriální skvrnitost papriky a rajčete.

Houbovité choroby a škůdci paprik

Papriky mohou být náchylné také na bílou nebo šedou hnilobu, která postihuje zejména místa poškozená špatným nebo předčasným utržením plodů. Pokud máte takto napadené papriky, použijte například přípravek Ortiva, kterým se také stříkají papriky napadené padlím. Hniloba kořenů a kořenového krčku je také velmi nepříjemná. Prevencí proti těmto chorobám je pravidelné střídání stanoviště a likvidace napadených částí rostlin. Objeví-li se na rostlinách tato hniloba, je dobré půdu po sezóně vydesinfikovat například provápněním.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

7 komentářů

 1. antrolny@seznam.cz'Tonda Odpovědět

  Prosím o radu.
  Mám větší skleník (tři záhonky) na kterých pěstují okurky, rajčata a papriky. Každý rok (po ýměně půdy) strřídám stanoviště i když jen ve skleníku.
  – prvně na paprikách se mi objevuje zahnívání polodů (nějaký flek, který později hnědne – nejím to.
  – u skleníkových okurek mi nasady plodů zasychají a jsou žlutohnědé – prostě nerostou a přitom rostliny jsou hezké a bujné
  Prosím pokud můžete, tak mi poraďte.
  Děkuji TONDA

 2. mazalova528@seznam.cz'Kraut Antonín Odpovědět

  Dobrý den.Pěstuji papriky ve skleníku, sazenice si sám předpěstuji, rostliny pěkně rostou, ale při zrání se na plodech objevují suché hnědé fleky a plod degeneruje. Zeminu každý rok vyvážím ven a dávám novou, 4 neděle před výsadbou zapravím dusíkatté vápno a zaleji vodou. Přesto se to každý rok opakuje, kde dělám chybu? Prosím poraďte mi, děkuji

 3. pavolkrsko@seznam.cz'pavol krško Odpovědět

  dobry den
  krouti se listy na špičkach paprik prosim jakak to odstranit
  nevim co to je dekuij za radu s pozdravem

 4. blankasrbova@seznam.cz'Blanka Stbová Odpovědět

  Na paprikách se objevuje hnědý flek prosím o radu jak postupovat při zprávném pěstování

 5. ou.sruby@unet.cz'A. Pecka Odpovědět

  Pan Štěpán, zkušený odborník, by si měl po napsání článek přečíst a opravit. Semena se sejí, ne sázejí. A v minulém článku uvádí 10 g solaninu na 100 g brambor. To by byly brambory poživatelné asi jako mochomůrka zelená.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   díky za info, jedná se o 5 let starý článek, kdy jsem fakticky začínal, i proto ony chyby.
   Za odborníka se v žádném případě nepovažuji, jsme hobby magazín, nikoli odborný plátek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *