Nemoci paprik

Přestože jsou u nás vhodné klimatické podmínky na pěstování paprik, mohou je ohrozit některé choroby. Napadnout je může i řada škůdců, mezi které patří mšice, svilušky, třásněnky, molice, můra kapustová či zelená a další. Přečtěte si, jak si vypěstujete papriky a které choroby by vám mohly znepříjemnit jejich pěstování.

Papriky – výsev a pěstování

S výsevem paprik začněte již v lednu nebo únoru. Připravte si dobře propustnou, hlinitou půdu. Před výsadbou namočte semena paprik na pár hodin do vlažné vody. Rostliny potřebují dostatek vlhka, světla a teplotu kolem 23° až 25° C. Jakmile vytvoří dva pravé lístky, přesaďte je do samostatných nádobek. Na záhony je vysaďte až v době, kdy teploty neklesnou pod bod mrazu. Záhon před výsevem prohřejte pomocí mulčovací fólie. Vysejte je zhruba 50 cm od sebe, přidejte kompost, zalijte je a zasypte zeminou. Na začátku pěstování je vhodné papriky překrýt nějakou textilií či fólií, abyste zajistili teplo. Ideální je pěstovat papriky ve skleníku či fóliovníku. Dříve vyrostou a nebudou náchylné na nemoci. Papriky potřebují pravidelnou zálivku. Vhodným hnojivem na papriky je vyzrálý kompost, nevhodná jsou dusíkatá hnojiva.

Virové choroby paprik

Papriky jsou náchylné na virové choroby, mezi které patří například virus mozaiky okurky, který může papriky postihnout v měsíci srpnu. Při této chorobě se paprikám deformují a zmenšují plody a na listech se objevují hnědé skvrny. Další z virových chorob je bronzovitost rajčete, která zpomaluje růst a vede až k úhynu rostlin. Poznáte ji tak, že na plodech se objeví různobarevné skvrny. Rostliny musíte ihned zlikvidovat. Praskající nekrotické skvrny na plodech a listech a jejich opad způsobuje jedna z dalších chorob, a to bakteriální skvrnitost papriky a rajčete.

Houbovité choroby a škůdci paprik

Papriky mohou být náchylné také na bílou nebo šedou hnilobu, která postihuje zejména místa poškozená špatným nebo předčasným utržením plodů. Pokud máte takto napadené papriky, použijte například přípravek Ortiva, kterým se také stříkají papriky napadené padlím. Hniloba kořenů a kořenového krčku je také velmi nepříjemná. Prevencí proti těmto chorobám je pravidelné střídání stanoviště a likvidace napadených částí rostlin. Objeví-li se na rostlinách tato hniloba, je dobré půdu po sezóně vydesinfikovat například provápněním.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.