Oblíbené zahradní stavby

Zahradní stavby jsou u nás velice oblíbené, nicméně poměrně finančně náročné. Chcete-li si pořídit pergolu, altán či besídku, umístění v zahradě si dobře promyslete. Podívejte se na možnosti výběru otevřených zahradních staveb a jejich realizaci.

Zahradní stavby

V první řadě je důležité říci, že na stavbu pergoly, altánu či jiné zahradní stavby nemusíte mít stavební povolení, postačí vám pouze tzv. ohlašovací povinnost. Dodržet musíte minimální vzdálenost 3 m od plotu souseda a nijak ho svou zahradní stavbou neomezovat. Altán i pergola jsou stavby s otevřenými stěnami, altán bývá zastřešený, pergola mít plnou střechu může a nemusí. Tyto stavby je nejlepší postavit ze dřeva. Důležité je samozřejmě vhodně zvolené místo ve vaší zahradě tak, aby stavba zapadla do celkové koncepce zahrady. Stavba zahradního altánu či pergoly není složitá, zvládnete ji svépomocí.

Stavba zahradního domku či chatky

Zahradní domek vám poslouží k ukládání různého nářadí, venkovního nábytku, grilu, cibulí a hlíz květin a dalších věcí. Může posloužit i jako místo pro odpočinek v letních měsících. Stavba dřevěného zahradního domku je jednoduchá, protože ho můžete koupit v podobě jednoduché stavebnice, kterou nabízí mnoho firem. Vyberte si zahradní domek podle toho, k čemu má sloužit. Stavba zahradní chatky je stejná jako u zahradního domku. Může posloužit k ukládání věcí, ale i k odpočinku. Také udírna může být ozdobou vaší zahrady, a navíc v ní uděláte chutné pokrmy, které nelze připravit na grilu. Návod na stavbu zahradní udírny naleznete na internetu.

Zahradní jezírko

Voda do zahrady určitě patří. Pokud máte v plánu si svoji zahradu oživit zahradním jezírkem, zaměřte se na těchto několik hlavních kroků, kterými byste se měli při stavbě jezírka řídit. Promyslete si jeho umístění. Nevolte místo zcela ve stínu, ale ani přímo na slunci. Velikost jezírka zvolte adekvátně k ploše vašeho pozemku. Základem jsou nepropustné stěny vašeho jezírka. Pořiďte si speciální nepropustnou fólii, kterou položíte na geotextilii, která ji ochrání před protržením. Nezapomeňte si také pořídit čističku. Na závěr můžete do jezírka vysadit vodní rostliny a třeba i ryby.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.