Černý rybíz nesmí na zahradě chybět. Pěstování není náročné

Černý rybíz

Černý rybíz je poměrně zastoupeným ovocným keřem v našich zahradách. Není se čemu divit – vyžaduje tolik práce a odvděčí se svými plody. Můžete jej pěstovat i na rekreačních pozemcích. Obsahuje spoustu vitamínů, které jsou pro nás prospěšné a můžete je využít ve sladkých i slaných pokrmech, a dokonce i v kosmetice. Pokud mu dopřeje ideální podmínky, může dosáhnout výšky až dva metry. Už ve druhém roce plodí opravdu bohatě.

Jak zasadit černý rybíz?

Pro výsadbu je ideální podzim, tedy na přelomu října a listopadu. Jde to udělat ale také brzy na jaře. Vyberte pro něj místo, kde je dostatek sluníčka. Abyste se uchránili od případného zlomení, je dobré chránit rybíz před poryvy větru. Nemusíte příliš myslet na hnojení, stačí to dělat každý druhý rok. Použijte hnojivo určené pro černý rybíz. Mulč vám usnadní pěstování, protože potlačuje růst plevele a zajišťuje delší vlhkost v půdě.

Rybíz
Foto: Pexels

Jak se starat o černý rybíz?

Základem je pravidelná zálivka, a to zejména u mladších keřů a v létě v období sucha. V prvních letech jej můžete chránit před mrazem – i v tom může pomoci vhodně zvolený mulč. Zavedená rostlina je plně mrazuvzdorná. Jakmile získáte silnou rostlinku, můžete se pokusit ji namnožit. Udělat to můžete dvěma způsoby:

  1. Odebráním řízků. Vyberte zdravé a silné výhonky, které umístíte do vlhkého substrátu. Ten nesmí nikdy vyschnout. Pozor si ale dejte na jeho přemokření. Řízek by měl být dlouhý asi 20 cm. Zakoření poměrně rychle. Pak jej můžete vysadit na vhodné místo.
  2. Jednoletý řízek ohněte na jaře k zemi a zasypte zeminou. Zajistěte jej, aby se nemohl narovnat. Na podzim zakoření. Jakmile k tomu dojde, můžete jej odříznout od původní rostliny a zasadit na jiné místo.

Musíme rybíz prořezávat?

Keř vám dobře poroste i bez prořezávání. Tato práce navíc se ale vyplatí, protože tím můžete získat vzdušnější keř, který je méně náchylný k plísňovým onemocněním. Navíc jsou plody více vystavené slunci. Prořezávaný keř je silnější, takže může produkovat větší plody. Pamatujte si, že černý rybíz plodí na dvouletých výhonech, takže při řezu odstraňujeme starší větve. Pro řez je vhodné období od ledna do března nebo v létě po odplození.

Jaké choroby rybíz ohrožují?

Nejčastější chorobou je padlí, které poznáte podle odumírajících výhonků a deformace listů. Tento stav je možné zvrátit speciálními přípravky na bázi síry. Jako prevence je velmi účinné právě prořezávání, které zajistí větší vzdušnost.

Zdroje info:

https://drzewkaowocowe24.pl/czarna-porzeczka-w-twoim-ogrodzie/

https://zahradnictvi-spomysl.cz/navod-na-pestovani-rybizu/

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!