Způsoby nakládání masa pro uzení: rozdíl mezi mokrou a suchou metodou

Uzení masa

Výsledná chuť masa (nebo ryby) bude závislá nejenom na tom, jakým způsobem bylo maso naloženo, ale také na jakém dřevě bylo připravováno. Užívají se různé zejména listnaté stromy, podle toho, nakolik chcete chuť masa podpořit. Uzení je známé již poměrně dlouho, naši předci takto uchovávali rychle se kazící potraviny. Domácí uzená masa se mohou pochlubit tím, že jsou bez konzervantů a umělých barviv – jsou tedy zdravější, než výrobky z obchodu.

Způsoby nakládání masa pro uzení

Nakládání masa je časově náročnou činností, probíhá v řádu dní. Může trvat od osmi do dvaceti dní. Nejčastěji nakládáme vepřové, telecí a hovězí maso. Po procesu naložení lze maso udit nebo vařit. Nejběžnější způsoby přípravy masa na uzení jsou suché nakládání, mokré nakládání a kombinace suchého a mokrého nakládání. Jak se jednotlivé metody liší, uvádíme níže.

Uzená ryba

Foto: Pixabay

Mokré nakládání

Kus masa na nakládání by měl vážit 3 až 5 kg. Lák, který si připravujeme, je směsí soli, ledku, cukru, vody a drceného koření. Na 1 kg masa připadá asi 40 gramů konzervační soli. Maso marinujeme v místnosti s teplotou 2 až 8 °C, maso marinujeme asi 3 týdny. Nakládání masa ve slaném nálevu mu dodává šťavnatost a křehkost.

Suché nakládání

Základní suroviny (stejné jako u mokrého nakládání s výjimkou vody) se vtírají do masa. V tomto případě se na 1 kg masa se používá 20 g nakládací soli. Takto připravené maso se uloží do kamenných, skleněných nebo smaltovaných nádob (ocelové nádobí není vhodné). Velikost nádoby by měla být uzpůsobena velikosti masa, je žádoucí, aby maso obklopovalo co nejméně vzduchu. Maso vlivem konzervační soli vylučuje šťávu. Je zapotřebí maso každý den otáčet, aby došlo k rovnoměrnému naložení masa. Tento způsob je ideální pro nakládání slaniny a masa bez kostí.

Zdroje info:

https://fajnyogrod.pl/porady/przygotowanie-i-peklowanie-miesa-do-wedzenia-krok-po-kroku/

https://www.grilovani.cz/zakladni-rady-a-tipy/jak-nalozit-maso-na-uzeni/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!