Nákup cibule dle barvy: Často děláme až triviální chyby

Nakrájená cibule

Cibule se právem řadí mezi základní druhy zeleniny. Představit si bez ní přípravu nejrůznějších pokrmů prostě a jednoduše nelze. Když se podíváte do spíže, zjistíte, že tam nějakou tu cibuli stoprocentně máte. Může mít různou barvu a různý tvar. Ostatně právě podle těchto ukazatelů se cibule používá. My se na konkrétní typy cibule podíváme mnohem podrobněji v následujících řádcích. Zaměříme se pochopitelně na její praktické využití.

Žlutá cibule jako klasika

Pokud si koupíte, nebo ještě lépe vypěstujete, klasickou žlutou cibuli, určitě nic nezkazíte. Má skutečně multifunkční využití. Syrová se až tak často nepoužívá, jelikož se vyznačuje velmi silně štiplavou chutí. Vynikající je především na smažení, pečení, případně pro jakoukoli jinou tepelnou kuchyňskou úpravu. Svou typickou chuť neztratí ani po velmi dlouhém vaření. U nás je tato cibule nejrozšířenější a také asi nejoblíbenější. V obchodech je k dostání na nejnižší cenu.

Žlutá cibuleŽlutá cibule: Foto Pixabay

Červená cibule je skvělá syrová

Pokud zkusíte syrovou červenou cibuli, zjistíte, že je mnohem méně štiplavější než žlutá a také má poněkud sladší chuť. Výborná je hlavně ve studené kuchyni. Pokrmy jsou díky ní mnohem pestřejší. Ostatně barva této cibule hovoří jasně za své. Při tepelné úpravě barvu ztrácí stejně tak jako chuť.

Červená cibuleČervená cibule: Foto Pixabay

Bílá cibule pro pikantní pokrmy

Máte rádi opravdu pikantní jídla? Pak využijte bílou cibuli. Její aroma je velmi silné a třeba v takovém burgeru nebo v salátu dokáže hodně zaujmout. Vynikající je ale také v omáčkách a na smažení. Pozor ale na karamelizaci. V tomto případě se nehodí.

Sezónní jarní cibulka

Je skvělou delikatesou. Jedná se v podstatě o mladou cibuli, která se vyznačuje velmi jemně nasládlou chutí. Nejčastěji se používá třeba na chleba, jako dozdobení do polévky nebo třeba na brambory.

jarní cibulka Jarní cibulka: Foto Pixabay

U kuchařů oblíbená šalotka

Ani na tuto cibuli nelze zapomenout. Je velmi jemná, vyznačuje se typickou palčivostí a také tím, že nenadýmá. Ideální je ke grilovanému masu nebo na zeleninové saláty či do omáček.

Zdroje info: Autor, bydlimekvalitne.cz, prosvet.cz 

Nakrájená cibule: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.