Vysaďte si polníček

Kozlíček polníček je salát, který je chutí podobný hlávkovému salátu. Je však mnohem bohatší na vitamíny, dokonce i jeho chuť je výraznější. Pěstovat jej můžete téměř po celý rok. Chcete-li jej pěstovat, přečtěte si pár našich rad. Dozvíte se i chutný recept. Tak neváhejte a čtěte, ať si můžete polníček vysadit i na vaší zahrádce.

Polníček- pěstování

Polníček má křehké zelené listy. Díky tomu, že velmi dobře odolává mrazu, se dá sklízet po celou zimu. Polníček vysaďte na záhon s dostatkem slunce a s propustnou půdou, kterou před vysazením pohnojte organickým hnojivem. Polníček vysévejte asi 1 cm hluboko přibližně 25 cm mezi řádky. V prvních týdnech po výsevu polníček dobře zalévejte a často okopávejte. Záhon musíte udržovat bez plevelů. Při výsevu na jaře, koncem léta a v polovině podzimu budete moci polníček sklízet po celý rok. Pokud je velmi chladné počasí, je dobré polníček přikrýt sklem nebo netkanou textilií, aby se nezastavil jeho růst. Jakmile rostlině naroste zhruba čtvrtý list, můžete salát polníček sklízet.

Polníček salát a jeho vliv na zdraví

Proč vlastně pěstovat polníček? Jak již bylo řečeno, obsahuje mnoho vitamínů, především vitamín C, A, E a také betakaroten. Z minerálních látek obsahuje železo, hořčík, draslík, vápník a kyselinu listovou, která je velmi důležitá zejména pro ženy v době těhotenství. Jeho konzumací si posílíte imunitu a podpoříte krvetvorbu. Polníček také aktivuje látkovou přeměnu v buňkách. Díky jeho konzumaci budete odolnější vůči stresu, zlepšíte si soustředění i výkonnost, budete vitálnější.

Salát z polníčku – recept

V kuchyni vám polníček nahradí hlávkový salát. Před jeho konzumací ho musíte důkladně omýt. Do salátu z polníčku dávejte celé lístky. Do zálivky na polníček použijte olej, hořčici, ocet či citronovou šťávu, trochu soli, pepř, na oslazení použijte cukr nebo med. Uvařit z něj můžete i špenát. Zkuste si udělat teplý bramborový salát s polníčkem. 750 g brambor uvařte, oloupejte a nakrájejte na plátky. Marinádu si připravíte tak, že do 200 ml hovězího vývaru přidáte 3 lžíce oleje, 2 drobně nakrájené cibulky, 1 lžičku worcesterské omáčky, 2 lžíce octa, sůl a pepř. Do marinády přidejte brambory a pažitku nakrájenou najemno. Po odstátí přidejte 250 g jemně pokrájeného polníčku. Vše promíchejte. Pokrájejte a rozškvařte 100 g slaniny a přidejte ji do salátu. Salát se konzumuje mírně teplý, ideálně jako příloha k masu.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.